- piątek, 20, marzec 2015
Komentarz walutowy 20.03.2015 Komentarz aktualny na godzinę 09:30
Maciej Przygórzewski - główny dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Szwajcarom nie udaje się osłabić franka
Pomimo intencji osłabienia waluty ostatnie posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego doprowadziło do umocnienia się waluty tego kraju. Grecja ma na dniach przedstawić od dawna oczekiwaną listę reform. Konflikt Rosji i Ukrainy wkracza na nowe drogi.
Szwajcarski Bank Narodowy nie zmienił stóp procentowych. W komunikacie zwrócono uwagę na przewartościowanie franka szwajcarskiego. Bank wskazuje, że w dłuższym czasie powinien się on osłabiać ze względu na ujemne stopy procentowe. Pomimo tej deklaracji frank, umacniał się w reakcji na ten komunikat. Prognozy inflacji dla Szwajcarii nie odbiegają od tego, co dzieje się w innych krajach. Spadające ceny ropy oraz gwałtowne umocnienie się waluty powodują deflacje. Szwajcaria mocno cierpi na nagłym wzroście wartości franka, gdyż zabija to eksport, jednakże pomimo prób nie udaje się bez radykalnych kroków obniżyć wartości waluty. Ruch taki jest marzeniem setek tysięcy kredytobiorców frankowych w Polsce.
Grecja ma w najbliższych dniach przedstawić listę reform. Co nie może dziwić większości obserwatorów, prace nad programem reform przedłużają się pomimo deklaracji Aten, że chcą jak najszybciej sfinalizować to porozumienie. Problemem obecnie jest to, że Grecja chce już teraz otrzymać pierwszą transzę. Wierzyciele z kolei czekają nie tylko na listę reform, ale na jej pozytywną weryfikację. Angela Merkel potwierdziła wczoraj, że bez spełnienia warunków nie ma mowy o wypłacie pomocy.
Rosja walczy z Ukrainą nie tylko militarnie, ale również gospodarczo. W sądzie arbitrażowym znajduje się proces o ustalenie sprawiedliwej ceny gazu złożony przez Ukrainę. Znajduje się również sprawa zaległości płatniczych złożonych przez Rosję. Moskwa do niedawna ograniczała dostawy do Europy Zachodniej, by ta nie mogła odsprzedawać surowca Ukrainie. Proceder taki jednak, ze względu na zmniejszone wpływy do budżetu o 6 mld dolarów, musiał zostać przerwany, gdyż Rosji zaczęło gwałtownie brakować środków.
Francja obniża limit płatności gotówkowych. Będzie on wynosił od teraz 1000E. Wszystkie kwoty przekraczające taką wartość, będą musiały być płacone przelewem. Jest to popularny w ostatnich latach kierunek zmian w Europie mający na celu walkę z praniem brudnych pieniędzy.
Dzisiejszy kalendarz danych makroekonomicznych pozbawiony jest ważniejszych publikacji danych makroekonomicznych. W rezultacie zapowiada się spokojniejsze zakończenie tygodnia. Jedyne na co warto zwrócić uwagę, to o 15:20 i 16:30 odbędą się dwie konferencje lokalnych szefów FED. Na pewno poruszony zostanie temat podwyżki stóp procentowych.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 20.12.2014 do 20.03.2015
Kurs EUR/PLN gwałtownie wystrzelił w górę, po czym równie gwałtownie zawrócił. Od początku roku utworzył się szeroki trend spadkowy. Oporem dla ruchów wzrostowych jest poziom 4,1450, czyli linia łącząca ostatnie maksima lokalne. Wsparciem są okolice 4,1100, czyli ostatnie minimum lokalne.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 20.12.2014 do 20.03.2015
W przypadku franka cała analiza techniczna sprzed wybicia stała się nieistotna w krótkim i średnim okresie. Obecnie mamy do czynienia podobnie jak na euro z trendem spadkowym. Oporem dla dalszych wzrostów jest ostatnie maksimum lokalne na 3,9350. Nowym wsparciem jest obecnie ostatnie minimum na 3,8500.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 20.12.2014 do 20.03.2015
Kurs USD/PLN od początku roku tworzy na przemian trend boczny i wzrostowy. Kurs porusza się obecnie w trendzie wzrostowym wzdłuż linii łączącej ostatnie minima lokalne. Wsparciem są okolice 3,6600, gdzie przebiega wspomniana linia łącząca minima lokalne. Oporem jest ostatnie maksimum lokalne na 3,9600.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 20.12.2014 do 20.03.2015
Funt podobnie jak inne waluty znajduje się na przemian w trendzie wzrostowym i bocznym. Oporem dla dalszych wzrostów jest ostatnie maksimum na poziomie 5,9000. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 5,5900, a następnie ważne minima lokalne sprzed ostatniego wybicia na poziomie 5,4500.
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Dodatkowe informacje:
Maja Biernacka
PR Manager
InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl
tel. +48 508 62 02 51