- wtorek, 25, listopad 2014
Komentarz walutowy 25.11.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:00
Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA
Dobre dane dla euro
Wczoraj wbrew oczekiwaniom Indeks Instytutu IFO w Niemczech wzrósł. Dzisiaj rano poznaliśmy dane o PKB z Niemiec. Zgodnie z oczekiwaniami wzrost wyniósł 1,2%. Wedle wywiadów medialnych w Polsce spadają szanse na obniżkę stóp procentowych w grudniu.
Z samego rana poznaliśmy wyniki wzrostu PKB u naszego zachodniego sąsiada. Zgodnie z oczekiwaniami wyniósł on 1,2% w skali roku. Są to kolejne dobre dane szczególnie po wczorajszym Indeksie Instytutu IFO, który wyniósł 104,7 punktu. Dane te przyczyniły się do wzrostów na EUR/USD, gdzie inwestorzy ustawiali się już pod dalsze osłabienie euro względem dolara. Powstrzymać ewentualne dalsze spadki na tej parze pozwoliły również dane z USA. Indeks PMI dla usług wedle wstępnych danych wypadł o pełen punkt poniżej oczekiwań rynków.
W mediach trwają spekulacje na temat nieobniżania stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu. Dzisiejsze dane o godzinie 10:00 pewnie rzucą nowe świtało na tę kwestię. Warto zwrócić uwagę, że coraz więcej członków Rady nie podziela poglądów prezesa NBP Marka Belki na temat istnienia potrzeby obniżki w grudniu. Oprócz kwestii poprawiających się danych makroekonomicznych wielu obserwatorów wskazuje na potencjalne animozje wewnątrz samej RPP po ujawnieniu niepochlebnych wypowiedzi Marka Belki na pamiętnych taśmach. Miejmy nadzieję, że gremium to, o ile oczywiście nie musi się lubić, podejmuje decyzje czysto merytorycznie. Warto zwrócić uwagę, że owszem mamy deflację w Polsce, ale pojawił się wzrost PKB w wysokości 3,3% i rosnące płace.
Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:00 - Polska - sprzedaż detaliczna oraz stopa bezrobocia,
14:30 - USA - PKB,
16:00 - USA - indeks zaufania konsumentów Conference Board.
W czwartek zbiera się OPEC we Wiedniu. Tematem głównym jest wniosek o obniżenie wydobycia ropy naftowej w celu podniesienia jej ceny na rynku. Spadające ceny ropy są problemem dla wielu krajów, gdyż wiele państw na wpływach z ropy opiera budżet. Jest to szczególnie bolesne dla Rosji. Polityka mocarstwowa Kremla nie wytrzyma zbyt długo tak niskich cen ropy. Wątpliwym jest, by na tym spotkaniu doszło do obniżki wydobycia, gdyż wiele państw z pewnością ugnie się pod lobbingiem Amerykanów i Europy Zachodniej. W końcu taniejąca ropa to najlepsza broń Zachodu, by wspomóc Ukrainę.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 25.08.2014 do 25.11.2014
Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł ponownie w trend boczny. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 25.08.2014 do 25.11.2014
Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima. Ostatnie próby trwałego przebicia poziomu 3,5100, który był maksimum ostatniego trendu bocznego, okazały się nieskuteczne. Oporem dla ruchów w górę oprócz wspomnianego 3,5100 jest 3,5250, czyli ostatnie maksimum lokalne.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 25.08.2014 do 25.11.2014
Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy. Kurs znajduje się obecnie przy dolnym ograniczeniu formacji w okolicach 3,3500. W przypadku dalszego ruchu w górę oporem są ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 25.08.2014 do 25.11.2014
Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2800, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Dodatkowe informacje:
Maja Biernacka
PR Manager
InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl
tel. +48 508 62 02 51