Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

Komentarz walutowy 29.10.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:00

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

           Currency One SA

 

Coraz łatwiej robić biznes w Polsce

 

Nowy ranking Banku Światowego stawia Polskę na 32. miejscu wśród państw, gdzie najłatwiej prowadzi się biznes. Z pewnością w dłuższej perspektywie awans o 2 miejsca pomoże Polsce, ale obecnie znacznie ważniejsze dla notowań złotego są opinie członków RPP na temat obniżki stóp procentowych oraz dzisiejsza konferencja FED.

 

Poznaliśmy ranking krajów według Banku Światowego, w których najłatwiej prowadzi się biznes. Polska zajęła w nim 32. miejsce zaraz za Francją, a przed np. Hiszpanią. Z jednej strony jest to awans o 2 miejsca dający inwestorom jasny sygnał - zapraszamy do nas. Z drugiej strony jest to dopiero 32. miejsce i wyraźny sygnał dla naszych władz, że mimo licznych usprawnień, bo tego nie można akurat odmówić obecnemu rządowi, dalej mamy dużo miejsca do poprawy względem krajów anglosaskich królujących w tym zestawieniu.

 

Słabsze dane nadeszły wczoraj z USA. Zamówienia na dobra wedle wstępnych odczytów spadają. Równoważy to co prawda wzrost indeksu zaufania konsumentów, ale jest to jasny sygnał, że w gospodarce USA nie wszystko jest takie różowe, jak się to ostatnio maluje. Produkcja przemysłowa w Japonii rośnie o 2,7% miesiąc do miesiąca. Tak duży wzrost pozwolił na poprawę rocznego wskaźnika z -3,3% w roku ubiegłym do +0,6% obecnie. Rano poznaliśmy sprzedaż detaliczną z Hiszpanii. Nie jest ona tak dobra, jak sądzili analitycy, ale rośnie już o 1,1% wobec 0,4% w poprzednim roku.

 

Najważniejszą wiadomością dzisiejszego dnia będzie najprawdopodobniej konferencja FED. Wszyscy czekają na zakończenie programu QE3. Ruch ten powinien być kolejnym sygnałem wzmacniającym dolara względem euro. Rykoszetem powinno być jak niemal zawsze osłabianie złotego. Pytaniem otwartym pozostaje kwestia tego, czy skoro wszyscy oczekują na ten ruch, to czy nie jest on już w większości uwzględniony w cenach. Z pewnością zadziała efekt odwrotny, czyli brak decyzji o  kończeniu osłabi dolara, a to pozwoli się złotemu umacniać.

 

Na rynek trafiają kolejne wypowiedzi członków RPP sugerujące, że w listopadzie może nie dojść do obniżki stóp procentowych. Najprawdopodobniej część obecnego umacniania się złotego to właśnie zmiana nastawienia inwestorów w kwestii redukcji stóp. Obniżanie stóp procentowych osłabia walutę, zatem nieobniżenie ich, kiedy wszyscy tego oczekiwali, powinno ją wzmocnić.

 

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

15:30 - USA - zmiana zapasów paliw,

19:00 - USA - konferencja FED.



EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 29.07.2014 do 29.10.2014

 

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 29.07.2014 do 29.10.2014

 

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima, wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi, możemy mieć do czynienia z czymś, co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli dłuższym ruchem w górę.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 29.07.2014 do 29.10.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów jest testowane wczoraj ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3520. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2800, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 29.07.2014 do 29.10.2014


Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Kurs przebija kolejne maksima i wczoraj testował maksima początku października. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2550, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję