- wtorek, 28, październik 2014
Komentarz walutowy 28.10.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:00
Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA
Listopadowa decyzja RPP dalej pod znakiem zapytania
Poniedziałkowe dane makroekonomiczne nie zatrzęsły rynkami. Wyraźnie lepsze dane poznaliśmy dopiero w nocy, gdzie Japonia opublikowała istotny wzrost sprzedaży detalicznej. Na rynek trafiają kolejne wypowiedzi członków RPP kwestionujące sensowność dalszych obniżek stóp procentowych.
Wczoraj poznaliśmy serię danych, jednakże odbyło się bez większych niespodzianek. Wskaźnik koniunktury dla Polski delikatnie spadł, ale z kolei wzrosła podaż pieniądza w strefie euro. Indeks instytutu IFO dla Niemiec spadł o 1,5 pkt, osiągając 103,2 pkt. Jednakże po ostatnich dobrych odczytach wskaźników koniunktury z tego kraju nie pociągnęło to za sobą euro w dół. Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wbrew oczekiwaniom nie spadała, ale utrzymała się na niezmienionym poziomie. W USA zgodnie z oczekiwaniami Indeks PMI dla usług spadł o ponad 1,5 pkt do poziomu 57,3 pkt. Od rana poznaliśmy dobre dane z Japonii, gdzie sprzedaż detaliczna wzrasta o 2,3%, mimo oczekiwanych spadków do poziomu 0,6%.
Ostatnie wypowiedzi członków RPP stawiają pod znakiem zapytania dalsze obniżki stóp. Elżbieta Chojna-Duch z RPP zwróciła uwagę, że po ostatniej większej redukcji zaczyna brakować przestrzeni na kolejne obniżki. Zwraca ona również uwagę, że decyzja jest możliwa, ale należy się zastanowić, czy poprzedni ruch przyniósł jakieś efekty. Wielu członków RPP wyraża się sceptycznie na temat dalszej redukcji stóp procentowych. Również Jan Winiecki zwraca uwagę, że rozwiązaniem problemu pobudzania gospodarki nie jest zalewanie jej i tak już tanim kredytem tylko deregulacja. Ostatnie działania z ozusowaniem części umów uznawanych za śmieciowe bardzo słabo wpisują się w tę koncepcję.
Podniesienie wieku emerytalnego daje właśnie realne oszczędności dla budżetu. Ze względu na opóźnienie momentu rozpoczęcia emerytury w ciągu najbliższych dwóch lat mamy zaoszczędzić około 30 miliardów złotych. Warto natomiast zwrócić uwagę, że z racji dłuższego okresu składkowego i krótszego okresu pobierania emerytury powinny one być wyższe. Jaki wpływ mają te dane na złotego? Mniejszy deficyt to mniejsze potrzeby pożyczkowe, a więc i niższa rentowność obligacji. W związku z czym informacje te w długim okresie powinny wzmacniać złotówkę.
Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
13:30 - USA - zamówienia na dobra wstępny odczyt,
15:00 - USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board.
W nocy poznamy również wyniki produkcji przemysłowej w Japonii. Rynki spodziewają się silnej poprawy z poziomu -3,3% w zeszłym roku do symbolicznych wzrostów teraz. Patrząc na wyniki dzisiejszej sprzedaży detalicznej, taka poprawa jest faktycznie możliwa.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 28.07.2014 do 28.10.2014
Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 28.07.2014 do 28.10.2014
Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima, wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi, możemy mieć do czynienia z czymś, co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli dłuższym ruchem w górę.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 28.07.2014 do 28.10.2014
Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów jest testowane wczoraj ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3520. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2800, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 28.07.2014 do 28.10.2014
Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Kurs przebija kolejne maksima i wczoraj testował maksima początku października. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2550, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Dodatkowe informacje:
Maja Biernacka
PR Manager
InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl
tel. +48 508 62 02 51