Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

 

Komentarz walutowy 24.10.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:00

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

           Currency One SA

 

Niespodziewana korekta na złotym

 

Wczorajszy dzień zaczął się fatalnie dla złotego, jednakże już o 9:30 rano nadeszły niespodziewanie dobre dane od naszego zachodniego sąsiada. To one spowodowały korektę na głównej parze walutowej, która chociaż na chwilę dała odetchnąć osobom zainteresowanym zakupem polskiej waluty. Dzisiaj mija 85. rocznica czarnego czwartku.

 

Czwartek rozpoczął się gwałtowną przeceną złotego. Od rana waluta traciła dalej na wartości, podobnie jak miało to miejsce ostatnimi dniami. Przełomowe okazały się dane o niemieckim PMI o godzinie 9:30. Perspektywy gospodarcze naszego zachodniego sąsiada są jednak dużo lepsze niż dotychczas oczekiwano. Rynki oczekiwały spadku z 49,9 na 49,5 pkt, jednakże odczyt wyniósł 51,8 pkt. W rezultacie euro zaczęło gwałtownie zyskiwać na wartości wobec dolara, co pociągnęło za sobą odzyskiwanie wartości przez złotego.

 

Co ciekawe w umacnianiu złotego nie przeszkodził słabszy od oczekiwań odczyt sprzedaży detalicznej w Polsce. Wynik ten wyniósł -0,9% miesiąc do miesiąca, co przełożyło się na 1,6% w skali roku, co z kolei źle świadczy o rodzimej gospodarce. Rynki światowe były wtedy jednak zajęte korektą na głównej parze i nie reagowały na te dane. Jest to o tyle dziwne, że odczyt ten powoduje, że listopadowa obniżka stóp procentowych w Polsce o 0,5% staje się jeszcze bardziej prawdopodobna. Na korzyść złotego działała za to wczorajsza udana aukcja długu oraz brak niespodzianek w protokołach z posiedzeń RPP.

 

Do końca dnia poznawaliśmy raczej słabsze dane. Również sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła mocniej niż oczekiwałyby tego rynki. W zeszłym roku był to poziom 3,7%, obecne jest zaledwie 2,7%. Również liczba zasiłków dla bezrobotnych w USA nieznacznie przekroczyła oczekiwania analityków.

 

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 - Wielka Brytania - PKB,

14:00 - Polska - koniunktura konsumencka,

16:00 - USA - sprzedaż nowych domów.

 

Każda branża ma swoje ważne rocznice. Nie inaczej ma się w przypadku branży finansowej. Dzisiaj mamy 85. rocznicę tzw. czarnego czwartku, czyli krachu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Była to gwałtowna przecena, która pociągnęła za sobą falę bankructw i dała początek Wielkiemu Kryzysowi lat 1929-1933 roku.


EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 24.07.2014 do 24.10.2014

 

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł w trend wzrostowy. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 24.07.2014 do 24.10.2014

 

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima, wybijając się z krótkiego trendu spadkowego. Jeżeli przebicie poziomu 3,5100 się potwierdzi, możemy mieć do czynienia z czymś, co przeraża kredytobiorców frankowych, czyli dłuższym ruchem w górę.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 24.07.2014 do 24.10.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów jest testowane wczoraj ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3520. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2800, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 24.07.2014 do 24.10.2014

 

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Kurs przebija kolejne maksima i wczoraj testował maksima początku października. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2550, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję