- czwartek, 09, październik 2014
Komentarz walutowy 09.10.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:00
Marcin Rogalski - Dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
RPP próbuje ożywić gospodarkę
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Pomimo tego, że główna stopa została obniżona aż o 50 punktów bazowych (oczekiwano obniżki o 25 pb.), rynek walutowy przyjął tę informację bardzo spokojnie. Większą zmienność na rynku przyniosła publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, która osłabiła amerykańską walutę.
Tak jak wszyscy się spodziewali, mamy kolejny etap luzowania polityki monetarnej w Polsce. RPP obniżyła stopę referencyjną do najniższego poziomu w historii 2% (dotychczas było to 2,5%). Stopa lombardowa została ścięta o 100 pb., stopa redyskonta weksli o 50 pb., natomiast stopa depozytowa pozostała na niezmienionym poziomie (1% w skali rocznej).
Reakcję rynku na samą decyzję RPP można nazwać neutralną, pomimo niewielkiego osłabienia rodzimej waluty tuż po samej decyzji. Szef NBP Marek Belka podczas konferencji prasowej powiedział, że członkowie Rady podczas głosowania podjęli taką stanowczą decyzję o mocniejszym obniżeniu stóp, aby skoncentrować decyzję w czasie. Nadmienił również, że ewentualny cykl obniżek powinno się w miarę możliwości szybko zakończyć.
Na świecie najważniejszym wydarzeniem wczorajszego dnia była publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, czyli tzw. minutki. Rynek oczekiwał na informację o terminie rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. Członkowie FOMC wyrazili obawy, że spowolnienie wzrostu w światowej gospodarce bardziej niż oczekiwano wpłynie na wzrost gospodarczy w USA. Fed w swoim komunikacie zaznaczył, że stopy procentowe pozostaną na niskim poziomie jeszcze przez długi czas po zakończeniu programu luzowania ilościowego. Podkreślił również zachowawczo, że termin podwyżek stóp zależy od danych makroekonomicznych i dlatego nie da się go z góry określić. Reakcja na szerokim rynku była zdecydowana. Eurodolar obrał kierunek na północ, kończąc dzień ponad poziomem 1,27 USD.
Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny zawiera publikacje ważne szczególnie dla inwestorów skupionych wokół funta brytyjskiego i dolara amerykańskiego. Już o godzinie 13:00 poznamy decyzję ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Analitycy zakładają pozostawienie głównej stopy procentowej na zmienionym poziomie 0,5%. O 14:30 poznamy dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (oczekiwania: 294 tys., poprzednio 287 tys.).
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 09.07.2014 do 09.10.2014
Kurs EUR/PLN porusza się od początku września w ramach szerokiego kanału spadkowego. Na chwilę obecną brakuje prób podjęcia wybicia z tak wyrysowanej formacji. Poziomy, które powinni obserwować inwestorzy, to 4,1890 (górne ograniczenie) oraz 4,1660 (dolne ograniczenie).
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 09.07.2014 do 09.10.2014
Od początku września kurs znajduje się w trendzie spadkowym. W ostatnich dniach kurs kilka razy docierał do górnego ograniczenia wyrysowanej formacji, ale nie nastąpiło wybicie. W najbliższych dniach spodziewać należy się dalszych ruchów w ramach kanału. Poziom oporu to 3,4555, natomiast wsparcie 3,4400.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 09.07.2014 do 09.10.2014
Kurs USD/PLN utworzył w ciągu kilkunastu tygodni silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Po osiągnięciu w ostatnich dniach maksimum w okolicach 3,3500, doszło do korekty. Wczoraj kurs przebił wyrysowaną linię wsparcia. Obecnie ważnym poziomem wsparcia pozostanie 3,2690.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 09.07.2014 do 09.10.2014
Kurs GBP/PLN od początku września poruszał się w silnym trendzie wzrostowym. Od początku października kurs funta porusza się w ramach wyrysowanego trójkąta spadkowego. W ostatnich godzinach kurs testuje poziom wsparcia jakim jest teraz 38,2% zniesienie Fibonacciego tj. 5,3000.
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Dodatkowe informacje:
Maja Biernacka
PR Manager
InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl
tel. +48 508 62 02 51