Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

 

Komentarz walutowy 22.09.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:30

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

           Currency One SA

 

Rozejm na Ukrainie

 

Dzisiaj Bronisław Komorowski powoła nowy rząd. Jakie wyzwania staną przed nim? Jak wpłynie to na rynki? Na wschodzie Ukraina zgadza się na warunki rozejmu. Uspokaja to rynki, ale czy to początek odłączania się kolejnych regionów?

 

O godzinie 10:00 prezydent oficjalnie powoła Ewę Kopacz na prezesa Radę Ministrów oraz innych członków rządu na ministrów. Podstawowym zadaniem nowej ekipy rządowej będzie uchwalenie budżetu na 2015 rok. Założenia budżetowe zostały już urealnione, jednak to nie wystarcza, jeżeli chce się spełnić ostatnie obietnice. Mowa o większych ulgach podatkowych dla rodzin czy zwiększeniu wydatków na armię. Obydwie te pozycje to zwiększone wydatki. Urealnienie prognozy wzrostu z 3,8% na 3,4% i redukcja przewidywanej inflacji z 2,3% do 1,2% to spadki dochodów. W efekcie, o ile pieniądze te nie znajdą się w ramach oszczędności, można śmiało przewidywać wzrost deficytu. Możliwy jest również spadek nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę. Generalnie obie te perspektywy powinny powodować osłabianie się złotego względem głównych walut.

 

Na Ukrainie krystalizuje się porozumienie pokojowe. Zakłada ono objęcie zajętych przez separatystów regionów specjalnym porozumieniem. Pojawiła się również kwestia amnestii dla bojowników i działaczy separatystycznych oraz zapowiedź wyborów za 3 lata. Nadaje to również częściową autonomię tym regionom. Mogą one co prawda korzystać z dopłat z budżetu centralnego, ale muszą wykazać “lojalność”. W początkowej fazie między zbuntowanymi obwodami a resztą Ukrainy pojawią się służby graniczne. Zdaniem wielu komentatorów jest to wstęp do oddzielenia się wschodu kraju. Prawdą jest niestety to, co powiedział Petro Poroszenko na konferencji prasowej, argumentując decyzję. Donbasu nie da się zdobyć drogą militarną, gdyż im więcej sił zaangażuje strona ukraińska, tym więcej bojowników przeniknie do tego regionu ze Wschodu. Takie postawienie sprawy pozwoli prawdopodobnie doprowadzi do wygaszania obecnego konfliktu, co z kolei powinno uspokajać rynki.

 

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

14:00 - Polska - koniunktura gospodarcza,

16:00 - USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym.

 

Oprócz tego istotne powinno być wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Draghiego o 15:00. Takie konferencje są zwykle ważniejsze po decyzjach samego banku. W sytuacji gwałtownego osłabiania się euro względem dolara warto zwrócić uwagę co ma do powiedzenia najważniejsza dla tych kwestii osoba w Europie. Nie zapadną wtedy żadne decyzje, ale same deklaracje działania potrafią wskazać rynkom kierunek.

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 22.06.2014 do 22.09.2014

 

Kurs EUR/PLN porusza się w szerokim trendzie wzrostowym. W przypadku powrotnego ruchu w górę oporem jest górne ograniczenie krótkoterminowego trendu spadkowego na poziomie 4,2000. Wsparciem jest poziom 4,1750, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 22.06.2014 do 22.09.2014

 

Od czerwca kurs CHF przeszedł w trend boczny. Najbliższym oporem jest 3,5050 czyli ostatnie maksimum lokalne. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum lokalne na 3,4500, a po jej przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 22.06.2014 do 22.09.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Najbliższym oporem jest 3,2700 czyli przedłużenie nowego trendu wzrostowego. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,2000, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 22.06.2014 do 22.09.2014

 

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę oporem jest wczorajsze maksimum lokalne na 5,3700. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2200, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję