Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

 

Komentarz walutowy 09.09.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:30

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

           Currency One SA

 

Rynki nie boją się Ewy Kopacz

 

Potwierdziły się przypuszczenia, że następcą Donalda Tuska na fotelu premiera będzie kobieta. Funkcję tę wedle wszelkiego prawdopodobieństwa obejmie dotychczasowa marszałek Sejmu, Ewa Kopacz. W Wielkiej Brytanii trwa finisz kampanii niepodległościowej Szkotów. Kolejne sondaże są znów niekorzystne dla separatystów, jednakże różnice są minimalne.

 

Znamy już kandydata na premiera po Donaldzie Tusku. Jest nim Ewa Kopacz, marszałek Sejmu oraz wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej. Jak zareagowały na tę wiadomość rynki? Na walutach właściwie nie było reakcji. Dobrym barometrem jest natomiast rentowność obligacji. Gdyby inwestorzy przestali ufać, z pewnością pozbywaliby się obligacji, a ich rentowność by rosła. Jest sytuacja zupełnie odwrotna, obligacje mają najniższą rentowność w historii, zatem śmiało można powiedzieć, że rynki finansowe nie boją się tej nominacji. Należy oczywiście zwrócić uwagę, że powodem tego ruchu są przewidywane przed końcem roku dwie obniżki stóp procentowych po 0,25% oraz reakcja na obniżkę stóp w strefie euro.

 

Kolejne sondaże w Szkocji pokazują, że nie należy mówić o panice. Nie zmienia to faktu, że wyścig jest bardzo wyrównany i pojedyncze ważne deklaracje mogą przechylić szalę na jedną ze stron. Zanosi się również na rekordową frekwencję, gdyż udział w referendum zapowiada 84% uprawnionych do głosowania. Ponieważ większość sondaży sugeruje przewagę którejś ze stron o nie więcej jak 1%, zapowiadają się nerwowe dni na funcie. Im więcej będzie sondaży pokazujących przewagę separatystów, tym funt będzie słabszy. Ciężko przewidzieć, co się stanie z brytyjską walutą po podziale. Wątpliwym jest, by inwestorzy zagraniczni chcieli w tym czasie trzymać poważne inwestycje w tej walucie, zatem można się spodziewać osłabiania się funta względem innych walut.

 

Dziś z danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Wielką Brytanię o 10:30. O tej porze opublikowane zostaną wyniki produkcji przemysłowej oraz bilans handlu zagranicznego. Dodatkowo swoją konferencję rozpocznie prezes Banku Anglii Mark Carney. Biorąc pod uwagę ostatnią zmienność na funcie oraz nadchodzące referendum w Szkocji, można zakładać, że dane te będą wstępem do kolejnego silnego ruchu.

 

Na szczęście sytuacja na Wschodzie stabilizuje się po ostatnich zawieszeniach broni, które są łamane relatywnie rzadko. Co ważne, dzisiaj GUS poda dane na temat wymiany handlowej m.in. z Rosją i Ukrainą. Pozwolą one zobaczyć, czy strach przed negatywnymi skutkami gospodarczymi ma realne podstawy czy jest po prostu elementem paniki.

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 09.06.2014 do 09.09.2014

 

Kurs EUR/PLN wybił się ze średniookresowego trendu wzrostowego. W przypadku powrotnego ruchu w górę oporem jest dolne ograniczenie wspomnianej formacji na poziomie 4,1900. Wsparciem jest poziom 4,1700, czyli dolne ograniczenie formacji.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 09.06.2014 do 09.09.2014

 

Od czerwca kurs CHF przeszedł w trend boczny. Najbliższym oporem jest 3,4800 czyli dolne ograniczenie opuszczonej formacji wzrostowej. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest linia łącząca malejące maksima z trendu wzrostowego na 3,4550, a po jej przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 09.06.2014 do 09.09.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Najbliższym oporem jest poziom 3,2700 czyli przedłużenie nowego trendu wzrostowego. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,1800, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 09.06.2014 do 09.09.2014

 

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę, oporem jest górne ograniczenie kanału na 5,3500. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest testowane dzisiaj bo zaskakujących spadkach 5,2200, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję