Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

Komentarz walutowy 04.09.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:30

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

           Currency One SA

 

Rynki zareagowały entuzjastycznie na zawieszenie broni

 

Wczorajszy dzień na rynkach zdominowały informacje o zawieszeniu broni na Ukrainie. Jak widać pomimo tego, że mieliśmy publikacje dwóch z najważniejszych danych makroekonomicznych w tym miesiącu, rynki znacznie większą uwagę zwróciły na trudną sytuację polityczną na Wschodzie. W tle tych wydarzeń Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych.

 

Wczoraj pisaliśmy o odpoczynku od Ukrainy z powodu ważnych wydarzeń na rynkach. Nie spodziewaliśmy się wtedy, jak bardzo się myliliśmy. Wydarzeniem dnia nie były wcale stopy procentowe w Polsce ani beżowa księga w USA. Nie były nim nawet pakiety porannych danych makro. Najważniejsze dla rynków okazało się zawarcie rozejmu przez armię ukraińską i “separatystów”. Co prawda w mediach pojawiła się informacja na temat rozejmu między Ukrainą i Rosją, ale Putin szybko ją zdementował. Przypomniał, że Rosja nie jest stroną konfliktu, więc nie mogła zawiesić broni skoro nie brała udziału w działaniach zbrojnych. Nie zmienia to faktu, że rynki mimo wszystko zareagowały bardzo optymistycznie na te informacje. Złoty umocnił się momentalnie o około 3 grosze względem głównych walut.

 

Tak, jak wczoraj przewidywaliśmy, RPP nie obniżyła stóp procentowych. Decyzja ta zbiegła się z dementowaniem informacji o zawieszeniu broni. W rezultacie nie było widać na rynkach zbyt silnego ruchu po samej decyzji. Warto zwrócić uwagę, że Rada zapowiedziała możliwość rozpoczęcia cyklu luzowania polityki pieniężnej już od października. Był to kolejny powód, przez który złoty nie umacniał się zbytnio po decyzji.

 

Bank Japonii zapowiedział utrzymanie operacji otwartego rynku na poziomie ponad 600 mld USD rocznie tak długo, aż nie uda się wywołać inflacji na 2% poziomie. Kraj ten chce wyjść wreszcie z trwającego latami kryzysu i chce to osiągnąć, pobudzając gospodarkę.

 

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne:

13:00 - Wielka Brytania - decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych,

13:45 - Unia Europejska - decyzja EBC w sprawie stóp procentowych,

14:15 - USA - raport ADP,

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych i bilans handlowy.

 

Dzisiaj jako najistotniejsza wydaje się decyzja EBC w sprawie stóp procentowych. Powodem nie jest sama decyzja, gdyż do zmiany stóp prawdopodobnie nie dojdzie. Inwestorzy spodziewają się natomiast nowych pakietów stymulujących, które mogą być ogłoszone po posiedzeniu. Taki ruch z pewnością nie pozostałby bez wpływu na rynki. Gdyby do tego doszło, moglibyśmy mieć kolejny bardzo dobry dzień dla złotego.

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 04.06.2014 do 04.09.2014

 

Kurs EUR/PLN utworzył średniookresowy trend wzrostowy. W przypadku dalszego ruch w górę oporem jest ostatnie maksimum kursowe na poziomie 4,2250. Wsparciem jest poziom 4,1700, czyli dolne ograniczenie formacji.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 04.06.2014 do 04.09.2014

 

Od czerwca kurs CHF ponownie przeszedł w trend wzrostowy. Najbliższym oporem jest 3,5100 czyli górne ograniczenie formacji wzrostowej. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest dolne ograniczenie formacji na 3,4400, a po jego przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 04.06.2014 do 04.09.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Najbliższym oporem jest poziom 3,22 czyli przedłużenie obecnego trendu. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,1700, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 04.06.2014 do 04.09.2014

 

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę, oporem jest górne ograniczenie kanału na 5,3500. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2400, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję