Maciej Przygorzewski

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

Komentarz walutowy 28.08.2014 Komentarz aktualny na godzinę 09:30

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat

           Currency One SA

 

Dzień danych czy strachu na rynkach?

 

Bardzo dobrze, że udało nam się w budżecie w Polsce znaleźć pieniądze a nie wydawać więcej niż jest i potem musieć pod koniec roku dokonywać sztuczek księgowych.  Problemem jest przeznaczenie tych środków. Dzisiaj warto spojrzeć na kalendarz danych makroekonomicznych, bo jest wyjątkowo bogaty. Warto niestety również obserwować sytuacje na Wschodzie.

 

Donald Tusk zapowiedział wzrost emerytur i ulg rozliczeniowych na dzieci. Oczywiście wszyscy byśmy chcieli, żeby było lepiej, ale problem polega na tym, że nadwyżka, o której mówi premier, w tym sensie nie istnieje. Owszem w budżecie znajdą się dodatkowe środki, aczkolwiek ciężko mówić o nadwyżce, skoro uzyskujemy ją, sprzedając obligacje. Jest to zatem istotnie nadwyżka, ale jest to nadwyżka w sprzedaży papierów dłużnych i wcale nie należy jej wydawać, tylko zmniejszyć zadłużenie państwa. Wiele osób krytykuje skalę działań, jednak należy tu akurat przyznać rządowi rację i zwrócić uwagę na poziom wzrostu cen. W przypadku niemal zerowej inflacji nawet niewielkie podwyżki pozwalają utrzymać lub zwiększyć wartość świadczenia. Odwrotna sytuacja była kilka lat temu w Polsce, gdzie inflacja realnie redukowała wartość świadczeń po kilka procent rocznie.

 

Nie zmienia to faktu, że ponownie zamiast zacisnąć pasa i powiedzieć sobie wprost, że za długo żyjemy na kredyt, zaprzepaszczamy tę szansę. Na rynek walutowy ta decyzja nie będzie miała większego wpływu. Gdybyśmy proporcjonalnie natomiast zredukowali potrzeby pożyczkowe państwa o tę samą kwotę, zysk byłby znacznie większy, gdyż spadłyby koszty obsługi długu, a jednocześnie umocniłby się złoty. Nie jest tajemnicą, że im więcej się pożycza, tym drożej się to robi. Cieszmy się chociaż, że wydatki na armię wzrosną dopiero w 2016 roku.

 

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne:

9:55 - Niemcy - stopa bezrobocia,

12:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna,

14:00 - Niemcy - inflacja,

14:30 - USA - PKB,

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

 

Warto również zwrócić uwagę, że pomimo spotkania Putina z Poroszenko nic się na Wschodzie nie poprawiło. Co więcej Rosjanie stosują znaną strategię, czyli na spotkaniach poklepują się po plecach i mówią o pięknych ideach, a w tym samym czasie przerzucają kolejne porcje sprzętu i kolumny wojska przez granicę. Oczywiście w poprawnej politycznie nomenklaturze są to ochotnicy i dezerterzy, obywatele Rosji, którzy w nielegalny sposób przekraczają granicę. Nieważne, jak będziemy określać tych mężczyzn, dla rynków faktem jest to, że konflikt na wschodzie Ukrainy szybko się nie zakończy, a poza tym zbliża się sezon grzewczy, więc niemal 100% pewna awaria gazociągu nie uspokaja rynków.

 

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 28.05.2014 do 28.08.2014

 

Kurs EUR/PLN utworzył średniookresowy trend wzrostowy. W przypadku dalszego ruch w górę, pierwszy przebity już opór znajdował się na 4,1900 gdzie przebiega linia korekcyjna łącząca ostatnie maksima, a następny na górnym ograniczeniu formacji, czyli w okolicach 4,2200. Wsparciem jest poziom 4,1550, czyli dolne ograniczenie formacji.

 

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 28.05.2014 do 28.08.2014

 

Po ostatnich wzrostach kurs CHF ponownie przeszedł w trend wzrostowy. Najbliższym oporem jest 3,4800 czyli maksimum ostatniego wybicia. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest dolne ograniczenie formacji na 3,4400, a po jego przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

 

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 28.05.2014 do 28.08.2014

 

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy, a kurs przebija kolejne poziomy, dawno opuszczając zakres 3,0000-3,0700, w którym przebywał jeszcze miesiąc temu. Najbliższym oporem jest górne ograniczenie formacji na 3,1850. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,1500, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

 

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 28.05.2014 do 28.08.2014

 

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę, po przebiciu linii łączącej ostatnie maksima na 5,2550 najbliższym oporem jest w dalszym ciągu górne ograniczenie formacji na 5,3100. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2200, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.

 

 

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .



Dodatkowe informacje:

Maja Biernacka

PR Manager

InternetowyKantor.pl & Walutomat.pl

tel. +48 508 62 02 51

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

InternetowyKantor

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję