Forex


Początek nowego tygodnia przynosi zdecydowane pogorszenie nastrojów rynkowych, na co wpływ mają przede wszystkim dwie kwestie. Pierwsza to słabsze dane z Chin, które budzą obawy o tempo wzrostu największej gospodarki światowej. Chińska sprzedaż detaliczna wzrosła bowiem w sierpniu o 7,5% w skali roku, poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 7,9% r/r oraz lipcowego wzrostu o 7,6% r/r. Rozczarowały także dane o produkcji przemysłowej, która wyhamowała w lipcu do 4,4% w ujęciu rocznym. W związku z powyższym oraz wojną handlową z USA, Państwo Środka może mieć problemy, by utrzymać tempo wzrostu gospodarczego powyżej 6,0%. Po drugie, atak dronów w Arabii Saudyjskiej poważnie obniżył moce produkcyjne rafinerii, co natychmiastowo przełożyło się na wyższe ceny ropy naftowej i wywołało niepokój związany z prawdopodobnymi zakłóceniami w dostawie tego surowca po wyczerpaniu zapasów. Słabszy sentyment może się zatem utrzymać. Ponadto dziś w centrum zainteresowania inwestorów pozostaną doniesienia ze spotkania premiera Wielkiej Brytanii z Juncker’em. Opublikowany zostanie indeks NY Empire State, który pokaże jak kształtowały się nastroje amerykańskich managerów we wrześniu.

W kolejnych dniach dużo uwagi będą przyciągały decyzje banków centralnych, w tym w szczególności posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym najprawdopodobniej po raz kolejny dojdzie do obniżki stóp procentowych. Przede wszystkim rynki będą wyczulone na wszelkie bardziej łagodne komunikaty ze strony innych banków centralnych po tym, jak Europejski Bank Centralny podjął decyzje o mocnym luzowaniu polityki pieniężnej. Generalnie szykuje się „wielki” czwartek, kiedy to o poziomie kosztu pieniądza będzie decydował Bank Japonii, Narodowy Bank Szwajcarii, Bank Anglii oraz bank centralny w Norwegii. Na drugim planie pozostaną dane inflacyjne ze strefy euro, które powinny wskazywać na utrzymująca się niską dynamikę cen w tym regionie, co też było argumentem za podjęciem zdecydowanych działań ze strony EBC. Dziś z kolei poznamy dane o inflacji bazowej w Polsce.

EUR/PLN

Miniony tydzień zaowocował umocnieniem złotego względem euro w okolice dolnego ograniczenia chmury ichimoku w skali dziennej. Notowania powróciły w rejon lokalnego szczytu z 15.V. na poziomie 4,3133 i wyhamowały tuż powyżej wsparcia w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Na gruncie analizy technicznej wsparcie w postaci okrągłego poziomu 4,3100 powinno pozostać jak na razie wybronione. Dopiero zejście poniżej okolic 4,3000-4,3100 mogłoby przyczynić się do zmiany tendencji w średnim terminie. Górne ograniczenie chmury wyznacza obecnie opór w rejonie 4,3380.

EUR/USD

EUR/USD jak na razie wybronił opór w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej i średniookresowej linii trendu spadkowego. Notowaniom nie udało się także wyjść powyżej geometrycznego poziomu 1,1110 wynikającego z 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,1411. Oczekiwania na dalsze obniżki stóp w USA mogą ciążyć walucie amerykańskiej, co być może stanie się impulsem do trwałego wyjścia powyżej wspomnianych okolic i utrzymania kursu na wyższych poziomach cenowych. Jak na razie jednak fakt, że notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej) działa w dalszym ciągu na korzyść strony podażowej.

Autor: Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję