- wtorek, 30, lipiec 2019
Podczas wtorkowej sesji opublikowane zostaną indeksy koniunktury gospodarczej w strefie euro w lipcu, które najprawdopodobniej potwierdzą pesymistyczny obraz europejskiej gospodarki płynący z odczytów wskaźników PMI, Ifo czy też indeksu ZEW. Poznamy także wstępne wskazania niemieckiej inflacji HICP, która zgodnie z konsensusem rynkowym najprawdopodobniej wyhamowała do 1,3% z 1,5% w skali roku, co stanowi argument do działania dla Europejskiego Banku Centralnego w celu wypełnienia mandatu, jakim jest dbałość o stabilność cen. W oczekiwaniu na jutrzejsze posiedzenie FOMC w centrum zainteresowania pozostają dane z amerykańskiej gospodarki. Dziś opublikowane zostaną dochody i wydatki Amerykanów oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board. Nieco więcej dowiemy się także o preferowanej przez Fed mierze inflacji opartej o wydatki, czyli bazowym wskaźniku PCE, który utrzymuje się w dalszym ciągu poniżej celu inflacyjnego amerykańskiego banku centralnego. Konsensus rynkowy zakłada, że w czerwcu nastąpił wzrost indeksu bazowego PCE do 1,7% z 1,6% r/r, co powinno wspierać notowania dolara.
Bezumowny Brexit staje się coraz bardziej realny, a to wszystko za sprawą twardego stanowiska nowego premiera Wielkiej Brytanii. Boris Johnson przyjął bowiem mocno ofensywne stanowisko wobec Brukseli, co po skali przeceny funta brytyjskiego mogło stanowić spore zaskoczenie dla rynku. W jego opinii konieczna jest nowa umowa z Unią Europejską określająca warunki opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię, co z kolei na chwilę obecną wykluczają przedstawiciele UE. To sprawia, że oczekiwania w kwestii łagodnego rozstania z Unią powoli topnieją. Waluta brytyjska silnie traci na wartości zarówno względem euro, jak i dolara. Para GBP/USD powrócił w okolice minimum z III.2017 roku na poziomie 1,2108. Z kolei EUR/GBP oscyluje powyżej poziomu 0,9150 i kontynuuje zwyżkę w rejon lokalnych szczytów z X.2016 i VIII.2017 r.
Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał parametry polityki pieniężnej na niemienionym poziomie. Główna stopa procentowa nadal wynosi -0,1%. W komunikacie nie zmieniono zapowiedzi o planowanym utrzymaniu niskich stóp procentowych na bardzo niskich poziomach przez dłuższy czas, co najmniej do wiosny 2020 roku oraz rentowności 10-letnich obligacji Japonii na poziomach bliskich zera. Choć BoJ widzi kolejne ryzyka w postaci wolniejszego tempa światowej gospodarki, to jednak jak na razie pozostaje w fazie wyczekiwania i monitorowania sytuacji.
USD/JPY
USD/JPY wybronił dzisiaj strefę oporu w rejonie 108,90-109,00, gdzie przebiega również 100-okresowa średnia EMA w skali dziennej. Jen aktualnie pozostaje nieco mocniejszy względem dolara, co w przypadku kontynuacji tego ruchu może sprzyjać powrotowi w rejon wsparcia w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali D1 przebiegającej na poziomie 108,44 jenów za dolara.
GBP/USD
GBP/USD silnie zniżkuje, co doprowadziło notowania tej pary w rejon wsparcia w postaci minimum z 12.III.2017r. na poziomie 1,2108. Na gruncie analizy technicznej przełamanie psychologicznego poziomu 1,2100 otworzy drogę do pogłębienia spadków w okolice dołków ze I.2017 r. Przewaga leży po stronie podażowej w średnim i długim terminie, gdyż kurs znajduje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-,100- i 200-okresowej) w skali dziennej i tygodniowej. Dodatkowo funtowi ciąży coraz większe ryzyko bezumownego Brexitu.
Autor: Anna Wrzesińska
Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:
1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i
2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.
NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.