- wtorek, 23, lipiec 2019
Wtorkowa sesja będzie upływała na rynkach po znakiem oczekiwania na ważne publikacje i wydarzenia, które poznamy dopiero w kolejnych dniach. Dzisiaj natomiast zostaną opublikowane dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz indeks Richmond Fed, które jednak nie powinny mieć większego wpływu na sentyment do waluty amerykańskiej. Jak na razie indeks dolara powrócił w rejon lokalnych szczytów z lipca i czerwca tego roku. W sytuacji przełamania strefy oporu w okolicy 97,18/38 pkt., techniczny obraz rynku będzie sprzyjał kontynuacji zwyżki. Wsparciem dla dolara pozostaje osiągnięte porozumienia w sprawie amerykańskiego budżetu na najbliższe dwa lata, jednakże martwić może kwestia podniesienia limitu zadłużenia. Za tydzień najprawdopodobniej poznamy nowy poziom stóp procentowych w USA, jednak rynki najprawdopodobniej zdążyły się oswoić już z myślą o niższym koszcie pieniądza. To co może je zaskoczyć to ewentualna większa skala cięcia niż o 25 pb. Napływające dane odnośnie koniunktury w USA pozostają mieszane, a nieco więcej w temacie dynamiki amerykańskiego PKB poznamy już w ten piątek. Konsensus rynkowy zakłada niższe tempo wzrostu w USA w II kwartale tego roku w ujęciu rocznym.
Waluta brytyjska traci na wartości względem dolara w oczekiwaniu na wynik głosowania na nowego premiera Wielkiej Brytanii. Partia Konserwatywna ma dzisiaj ogłosić imię i nazwisko nowego przywódcy, którego głównym zadaniem na najbliższe miesiące będzie przeprowadzenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na jesieni. Ponadto funtowi mogą ciążyć wypowiedzi jastrzębiego przedstawiciela Banku Anglii, Michaela Saunders, który stwierdził, że niepewność związana z brexit’em może zaowocować brakiem podwyżek stóp procentowych przez bank centralny nawet w sytuacji, gdyby prognozy wskazywały na taką konieczność. W związku z powyższym najprawdopodobniej Bank Anglii nie zdecyduje się na działanie, dopóki brexitowa saga się nie skończy.
W Polsce opublikowane zostały dzisiaj dane o produkcji budowlano-montażowej, które w czerwcu spadła o 0,7% w skali roku, co dopełniło obraz polskiej produkcji. Ponadto GUS opublikował dane o stopie bezrobocia, która w czerwcu pogłębiła spadki do 5,3% z 5,4% r/r. Złoty pozostaje dziś wyraźnie słabszy względem dolara, natomiast w stosunku do euro jest dość stabilny.
USD/JPY
Początek tego tygodnia przynosi kontynuację odreagowania spadków na parze USD/JPY. Notowania zbliżają się obecnie w rejon oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali D1, która przebiega w okolicy 108,40 jenów za dolara. Jak na razie układ średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w interwale dziennym ogranicza skalę odreagowania, przez co wszelkie korekty wzrostowe są dość płytkie.
EUR/GBP
EUR/GBP pnie się na coraz wyższe poziomy cenowe, czemu sprzyja także układ średnich kroczących EMA (50-,100- i 200-okresowej) w skali D1, które są kierowane ku górze. Aktualnie notowania oscylują w rejonie okrągłego poziomu 0,9000, jednakże słabszy sentyment utrzymujący się do waluty brytyjskiej powinien sprzyjać powrotowi w okolice ostatniego lokalnego szczytu, który wyznacza opór na poziomie 0,9050.
Autor: Anna Wrzesińska
Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:
1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i
2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.
NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.