Forex


Zeszłotygodniowe wystąpienia Powella, jak i opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia FOMC utwierdziły rynki w przekonaniu, że kolejnym ruchem ze strony Rezerwy Federalnej (Fed) będzie obniżka stóp procentowych. Szef amerykańskiego banku centralnego uwypuklił ryzyko związane z konfliktem handlowym na linii USA-Chiny oraz zwrócił uwagę na pogarszającą się koniunkturę światową. Przy spowalniającym tempie wzrostu nowych miejsc pracy inflacja utrzymuje się poniżej celu 2%, co także stanowi argument za zmianą w kierunku polityki pieniężnej w celu wypełnienia mandatu Fed. Opublikowane nieco wyższe od oczekiwań dane o inflacji bazowej CPI i PPI specjalnie nie zmieniły oczekiwań rynku co do kolejnych kroków, jakie podejmie Fed, co także sprzyjało kontynuacji osłabienia dolara. W kolejnych dniach istotne z punktu widzenia rynku mogą być wypowiedzi członków FOMC, co być może pozwoli ocenić jaka grupa przedstawicieli tego gremium będzie skłonna poprzeć cięcie kosztu pieniądza już pod koniec tego miesiąca. Z piątkowych wypowiedzi Evansa wynika, że obniżka stóp procentowych może być potrzebna w celu osiągniecia celu inflacyjnego. Zobaczymy co dziś do powiedzenia w kwestii polityki pieniężnej będzie miał Williams. Ponadto zostanie opublikowany indeks NY Empire State, gdzie konsensus rynkowy zakłada w lipcu wyższy odczyt (na poziomie 2 pkt.) w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Indeks dolara w ostatnim czasie wybronił geometryczny opór w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z okolic 98,24 pkt. i powrócił do spadku wobec niezachwianej wiary rynku w obniżkę stóp procentowych w USA na lipcowym posiedzeniu. Aktualnie kurs kieruje się w okolice wsparcia w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która przebiega w okolicy 96,25 pkt. Główna para EUR/USD oddaliła się od obszaru wsparcia w rejonie 1,1180-1,1200 i aktualnie wspiera się na zbiegających się średnich EMA (50- i 100-okresowej) w skali D1, co przy utrzymującej się słabości waluty amerykańskiej powinno stanowić impuls do testowania wyższych poziomów cenowych w okolicy 1,1340. Kolejne dni przyniosą liczne publikacje z USA, w tym dane o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz z rynku nieruchomości.

Na rynku krajowym finalne dane o inflacji CPI za czerwiec potwierdziły wstępny szacunek na poziomie 2,6% w skali roku, co jak na razie nie wywołuje silnej presji na Radzie, by zmieniać retorykę w kwestii poziomu stóp procentowych w Polsce, która jak na razie zakłada ich stabilizację w najbliższych kwartałach. Zdanie prezesa Glapińskiego inflacja będzie utrzymywać się w graniach celu inflacyjnego. Z kolei zdaniem Hardta z RPP obecnie jest zbyt wcześnie na decyzję o podwyżce stóp procentowych, jednakże w sytuacji kiedy kolejne miesiące pokażą, że wzrostowy trend inflacji, to będzie „konieczność reakcji po stronie polityki monetarnej”.

USD/PLN

Wzrosty na USD/PLN wyhamowały w okolicy oporu w postaci dolnego ograniczenia chmury ichimoku w skali D1. Notowaniom udało się zejść poniżej linii Tenkan i aktualnie kurs wspiera się na 200-okresowej średniej EMA w skali D1 przebiegającej na poziomie 3,7808. Przełamanie okrągłego poziomu 3,7800 otworzy drogę do pogłębienia spadków w rejon Kijun sen. Silną barierą dla strony popytowej pozostaje dolne ograniczenie chmury, a także 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej kształtującej się od 23 maja, które wyznacza geometryczny opór na poziomie 3,8183.

EUR/USD

EUR/USD oscyluje wokół 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej w rejonie 1,1270. Notowania pozostają dziś dość stabilne w oczekiwaniu na nowe impulsy. Utrzymanie słabości dolara będzie sprzyjało kontynuacji wzrostów na tej parze w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali D1 przebiegającej obecnie na poziomie 1,1325, nieco poniżej lokalnych szczytów z czerwca tego roku. Silną strefą wsparcia pozostaje obszar 1,1180-1,1200.

Autor: Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję