- środa, 10, lipiec 2019
Uwaga rynków będzie koncentrowała się na dwóch podstawowych kwestiach podczas środowej sesji. Pierwsza z nich to wystąpienie Powella przed komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów w trakcie którego prezes Fed przedstawi półroczny raport na temat polityki monetarnej. Z pewnością postawione zostaną pytania dotyczące oceny perspektyw gospodarczych, co powinno istotnie wpływać na oczekiwania odnośnie obniżki stóp procentowych w USA. Rynek wycenia w pełni obniżkę o 25pb na lipcowym posiedzeniu. Dobry raport z amerykańskiego rynku pracy całkowicie zniwelował oczekiwania na bardziej agresywne cięcia kosztu pieniądza, jednakże w dalszym ciągu pod znakiem zapytania pozostaje to czy Fed uzna, że już w lipcu amerykańska gospodarka wymaga wsparcia w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego. Z tego względu tak ważny będzie ton wypowiedzi Powella i to czy doprowadzi on do ograniczenia oczekiwań co do skali obniżek stóp procentowych w USA. Drugim kluczowym wydarzeniem będzie publikacja notatek z czerwcowego posiedzenia FOMC. Zapiski ujawnią w jak dużym stopniu ostatnie słabsze dane z gospodarki USA wpłynęły na wzrost wsparcia dla obniżek stóp procentowych ze strony członków tego gremium. Być może jednak większość członków FOMC była zdania, że nie należy reagować zbyt pochopnie i poczekać na więcej dowodów na to, że kondycja gospodarki wymaga wsparcia ze strony polityki pieniężnej. Powyższe kwestie mogą przyczynić się do większej zmienności na walucie amerykańskiej.
Dziś o parametrach polityki pieniężnej będzie decydował Bank Kanady (BoC). Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 1,75%. Decyzji będzie towarzyszyła także publikacja raportu BoC odnośnie polityki monetarnej, a później rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem Poloza. Najprawdopodobniej bank w dalszym ciągu będzie uzależniał dalsze działania od napływających danych z gospodarki kanadyjskiej, kondycji gospodarstw domowych a także rozwoju sytuacji w światowym handlu. Czerwiec zaowocował silnym spadkiem na parze USD/CAD, natomiast na początku lipca można zaobserwować próbę odreagowania ostatnich spadków. Dzisiejsza sesja może stać się impulsem do silniejszego ruchu kierunkowego na tej parze.
EUR/USD
EUR/USD kontynuował spadki w rejon 1,1180 na początku tygodnia a dziś widzimy próbę lekkiego odreagowania ostatnich zniżek. Na gruncie analizy technicznej notowania mogą się obecnie kierować w okolice 1,1270, gdzie opór wyznaczają zbiegające się średnie kroczące EMA (50-i 100-okresowa) w skali dziennej. W sytuacji powrotu popytu na dolara przełamane obszaru wsparcia w rejonie 1,1180-1,1200 otworzy drogę do pogłębienia spadków w okolice tegorocznego minimum na poziomie 1,1106.
EUR/JPY
EUR/JPY mniej więcej od połowy maja utrzymuje się w zakresie 120,80-123,35 oraz poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali dziennej. Jak na razie wszelkie korekty wzrostowe mają ograniczony charakter, na co nie bez wpływu pozostaje fakt, że kurs utrzymuje się poniżej 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 127,50 jenów za euro. Na gruncie analizy technicznej para powinna obecnie kierować się w rejon najbliższego oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali D1 przebiegającej w okolicy 122,48.
Autor: Anna Wrzesińska
Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:
1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i
2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.
NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.