- wtorek, 18, czerwiec 2019
W oczekiwaniu na jutrzejsze wytyczne FOMC w kwestii parametrów polityki pieniężnej, kluczowe znaczenie dla rynku będą miały informacje napływające z odbywającego się w Portugalii forum banków centralnych. Przede wszystkim istotny dla zmienności na rynkach może okazać się dzisiejszy panel dyskusyjny z udziałem Marka Craneya – szefa Banku Anglii, Mario Draghi – szefa Europejskiego Banku Centralnego i Stanleya Fischera – przedstawiciela Rezerwy Federalnej, który zaplanowany jest na godzinę 16:00. Po południu napłyną dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie oczekuje się słabszych odczytów wskazujących zarówno na spadek liczny rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy domów.
Euro traciło na wartości względem dolara w reakcji na dzisiejsze przemówienie Draghi’ego wskazujące na możliwość dalszej stymulacji gospodarki w razie, gdyby perspektywy dla koniunktury w strefie euro nie poprawiły się. W grę wchodzi obniżka stóp procentowych lub zakupy aktywów w celu sprowadzenia inflacji do cel i zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Gołębia retoryka szefa EBC sprowadziła notowania głównej pary walutowej ponownie poniżej okrągłego poziomu 1,1200 i kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali dziennej oraz przyczyniła się do spadku rentowności niemieckich obligacji skarbowych do nowego tegorocznego minimum. Opublikowane odczyty inflacji HICP w strefie euro potwierdziły dalsze wyhamowanie tego wskaźnika do 1,2% z 1,7% w skali roku. Niemiecki indeks ZEW także rozczarował i wskazywał na dalsze pogorszenie się tamtejszej koniunktury. Wspomniany wskaźnik spadł w maju do -21,1 pkt. z -2,1 pkt. w kwietniu. Powyższe dane dolał oliwy do ognia i pogłębiły deprecjację euro.
Dziś w nocy opublikowane zostały notatki z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii, które wskazywały, że najprawdopodobniej dalsze luzowanie polityki pieniężnej będzie właściwe w celu wzmocnienia oczekiwań inflacyjnych. Kluczowy dla kolejnych decyzji będzie rozwój sytuacji na rynku pracy. W reakcji na minutki RBA, dolar australijski tracił na wartości. AUD/USD pogłębił spadki i oddalił się od oporu na poziomie 0,6860, co w przypadku kontynuacji trendu spadkowego daje zielone światło do powrotu w okolice tegorocznych dołków ustanowionych w styczniu 2019 roku.
EUR/JPY
EUR/JPY powrócił do spadków i kieruje się aktualnie w rejon wsparcia w postaci lokalnego dołka na poziomie 120,78 jenów za euro. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali dziennej, co świadczy o przewadze strony podażowej na tej parze. Linia poprowadzona po maksimach lokalnych z kwietnia i czerwca wyznacz najbliższy opór w okolicy 122,65.
GBP/USD
Presja na GBP utrzymuje się, co może mieć związek z doniesieniami o możliwej rezygnacji P.Hammonda ze stanowiska kanclerza Skarbu. GBP/USD sukcesywnie osuwa się w okolice strefy wsparcia w rejonie 1,2437-1,2476 wyznaczonej przez minima z przełomu 2018/2019 roku. Niepewność związana z Brexit’em oraz zmiany na scenie politycznej w Wielkiej Brytanii będą ciążyły notowaniom brytyjskiej waluty. 50-okresowa średnia EMA w skali D1 wyznacza opór w okolicy 1,2775.
Autor: Anna Wrzesińska
Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:
1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i
2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.
NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.