Forex


Z pewnością słaby piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy w USA wzmacnia oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed), która i tak w ostatnim czasie zrobiła zwrot w stronę bardziej gołębiej retoryki. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło bowiem tylko o 75 tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 185 tys. Co prawda stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 3,6% w skali roku, jednakże dynamika przeciętnych godzinowych zarobków wyhamowała do 3,1% r/r z 3,2%. Kluczowe dla dalszych decyzji Fed pozostaną napływające dane z USA, a także kwestia rozwoju sytuacji na froncie amerykańsko – chińskim. Pod koniec czerwca na szczycie G20 ma dojść do spotkania pomiędzy prezydentem Trump’em a Xi Jinpingiem, gdzie rynki liczą na to, że dojdzie do znaczącego postępu w rozmowach handlowych. Oczekiwania na luźniejszą politykę pieniężną w USA wpływają pozytywnie na nastroje rynkowe i apetyt na ryzyko. Dodatkowo klimat inwestycyjny wspierają informacje o bezterminowym zawieszeniu decyzji o wprowadzeniu ceł na towary importowane z Meksyku w związku z osiągnięciem porozumienia ws. imigracji na linii USA-Meksyk.

Indeks dolara kontynuował spadki w zeszłym tygodniu, jednakże notowania w dalszym ciągu utrzymują się powyżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która historycznie stanowiła istotną barierę dla strony podażowej na tym instrumencie. W tym tygodniu kluczowe dla waluty amerykańskiej będą dane o inflacji CPI w maju oraz piątkowe publikacje wskazujące na kondycje sektora konsumpcyjnego. W szczególności oczekuje się pogorszenia nastrojów wśród amerykańskich konsumentów, co tylko może potęgować presję na Fed, by rozważać cięcie kosztu pieniądza w sytuacji pogarszających się perspektyw gospodarczych. Wydaje się jednak, że czerwiec stanowi zbyt bliski termin, by taka opcja mogła być przegłosowana przez członków FOMC. Dzisiaj z powodu braku istotniejszych danych waluta amerykańska odreagowuje ostatnie spadki. Indeks dolara powrócił w okolice 96,85 pkt., natomiast EUR/USD oscyluje tuż poniżej poziomu 1,1300.

Kluczowe dla nastrojów na rynkach wschodzących będą napływające w tym tygodniu publikacje z Chin. Dzisiejsze dane z Państwa Środka wskazywały na duży spadek importu i niewielkie odbicie eksportu. W kolejnych dniach poznamy dane o inflacji CPI oraz sprzedaż detaliczną i produkcję przemysłową. Począwszy od października 2018 roku indeks rynków wschodzących (MSCI EM) sukcesywnie znajduje się na wyższych poziomach cenowych i w ostatnim czasie wybronił wsparcie w rejonie 980-1000 pkt.

EUR/PLN

Lepsze nastroje rynkowe i słabszy dolar stanowiły dobre podłoże do aprecjacji złotego w minionym tygodniu. Notowaniom udało się dotrzeć w okolice dolnego ograniczenia szerszego zakresu wahań, w którym kurs utrzymywał się od sierpnia 2018 roku. Najprawdopodobniej dzisiejszy dzień będzie sprzyjał konsolidacji w okolicy 4,2600. Dolne ograniczenie chmury ichimoku w skali D1 wyznacza opór w rejonie 4,2850.

USD/JPY

USD/JPY kontynuuje odreagowanie po wybronieniu wsparcia w rejonie 107,75-107,80 jenów za dolara. Aktualnie notowania testują linię oporu, której ewentualne przełamanie rozszerzy zakres wzrostów w okolice 108,85. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali D1, co jak na razie ogranicza aktywność ze strony popytowej. Najbliższe wsparcie stanowi geometryczny poziom w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 104,87.

Autor: Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję