Forex


Emocje związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego nieco opadły wobec czego uwaga rynków przesunie się w stronę napływających publikacji makroekonomicznych. Dzisiaj z gospodarki amerykańskiej opublikowane zostaną dane z rynku nieruchomości oraz odczyt wskaźnika zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board, który powinien ujawnić na ile eskalacja wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami wpłynęła na ocenę bieżących i przyszłych warunków ekonomicznych. Konsensus rynkowy zakłada, że wspomniany indeks wzrósł w maju do 130 pkt. z 129,2 pkt. Ponadto ze strefy euro zostaną opublikowane wskaźniki koniunktury gospodarczej, co pozwoli lepiej ocenić nastroje panujące w gospodarce i wśród konsumentów. W tle rynki będą filtrowały napływające informacje odnośnie obsadzania kluczowych stanowisk w unijnych instytucjach.

Na rynek walutowy powoli będzie powracała płynność w związku z wczorajszym świętem w Wielkiej Brytanii i USA. Główna para walutowa EUR/USD oddaliła się od tegorocznych minimów lokalnych, jednakże w dalszym ciągu ma problemy z trwałym utrzymaniem się powyżej okolic 1,1220 i wyjściem powyżej oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Indeks dolara wyhamował spadki w oczekiwaniu na nową serię publikacji z USA. Kluczowy dla instrumentu będzie wstępny odczyt dynamiki PKB oraz majowe wskazania preferowanej przez Fed miary inflacji, czyli bazowego wskaźnika PCE. Ewentualne negatywne niespodzianki po stronie tych publikacji mogą stać się impulsem do dalszego odreagowania na indeksie dolara i wzmocnić oczekiwania rynku na obniżki stóp procentowych. Jak na razie tempo wzrostu gospodarczego jest wciąż satysfakcjonujące w tej fazie cyklu koniunkturalnego, wobec czego Fed ignoruje nawoływania do cięcia kosztu pieniądza z powodu zbyt niskiej inflacji, która jednak nie odbiega znacząco od celu inflacyjnego na poziomie 2,0%.

Na rynku krajowym złoty lekko traci na wartości w związku ze słabszym sentymentem rynkowym utrzymującym się podczas wtorkowej sesji. EUR/PLN ponownie kieruje się w okolice okrągłego poziom 4,3000, natomiast USD/PLN po wybronieniu wsparcia w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali D1 powrócił do wzrostów. Kluczowy dla notowań PLN będzie odczyt dynamiki PKB w I kw. tego roku, który poznamy w ten piątek. Opublikowane wczoraj dane potwierdziły spadek bezrobocia rejestrowanego w kwietniu do 5,6% z 5,9% w skali roku. Ze strony bardziej jastrzębich członków RPP (Gatnar, Zubelewicz) pojawiają się głosy, że Rada powinna rozważyć podwyżkę stóp procentowych w tym roku, jeśli dynamika cen kontynuowałaby przyśpieszenie.

EUR/PLN

EUR/PLN powrócił na początku tygodnia w rejon dolnego ograniczenia chmury ichimoku w skali D1, co spowodowało wzrost aktywności ze strony popytowej na tej parze. Kurs po raz kolejny przełamał opór w postaci zbiegających się kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej), co otworzyło drogę do powrotu w okolice oporu w postaci Tenkan Sen na poziomie 4,2987. Silnym wsparciem pozostają okolice 4,2850.

EUR/USD

EUR/USD utrzymuje się poniżej oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali D1, która aktualnie przebiega w rejonie 1,1216. Notowania wciąż oscylują w rejonie klinu spadkowego a zakres wahań pozostaje ograniczony. Z technicznego punktu widzenia wyjście powyżej wspomnianej średniej da zielone światło do testowania górnego ograniczenia klinu w okolicy 1,1260. Silnym wsparciem pozostaje tegoroczne minimum lokalne na poziomie 1,1106.

Autor: Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję