- środa, 22, maj 2019
W centrum uwagi inwestorów pozostaje publikacja notatek z majowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Generalnie zapiski będą analizowane pod kątem tego czy członkowie FOMC traktują osłabienie aktywności gospodarczej w USA i spadek preferowanej przez Fed miary inflacji jako coś przejściowego czy bardziej trwałego. Ocena perspektyw dla koniunktury będzie kluczowa w podjęciu ewentualnej dyskusji o potrzebie obniżki stóp procentowych. Ponadto eskalacja wojny handlowej na linii USA-Chiny zwiększa ryzyko dla gospodarki. Większość członków FOMC wydaje się być jednak przekonana o braku potrzeby dyskusji o odejściu od normalizacji polityki monetarnej już na tym etapie, choć rynek wycenia możliwość spadku kosztu pieniądza w kolejnych miesiącach. Bazowym scenariuszem dla Fed na chwilę obecną pozostaje monitorowanie napływających danych i brak potrzeby zmian stóp procentowych zarówno w dół, jak i w górę.
Brytyjska waluta pozostaję pod presją sprzedających już od ponad dwóch tygodni. Warto wspomnieć o GBP ze względu na dwie kwestie. Pierwsza dotyczy przedstawienia przez premier May nowego projektu ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, uwzględniającego możliwość przeprowadzenia drugiego referendum, który spotkał się z dość chłodnym przyjęciem ze strony brytyjskich polityków. Druga z kolei dotyczy publikowanych dzisiaj danych z brytyjskiej gospodarki dotyczących inflacji, które wskazywały na niższe niż zakładał konsensus rynkowy przyśpieszenie inflacji CPI do 2,1% z 1,9% r/r w kwietniu i ustabilizowanie się inflacji bazowej CPI na poziomie 1,8% r/r. Wskaźnik bazowy inflacji utrzymuję się poniżej celu inflacyjnego Banku Anglii, co w obliczu niepewności związanej z Brexit’em będzie argumentem dla BoE za monitorowaniem sytuacji.
Na rynku krajowym opublikowana została kolejna seria danych z Polski. W kwietniu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 9,2% w skali roku wobec wzrostu o 5,6% w poprzednim okresie i przewyższyła rynkowe oczekiwania. Z kolei ceny produkcji sprzedanej przyśpieszyły do 2,6% z 2,5% r/r. GUS poinformował także, że syntetyczny wskaźnik koniunktury gospodarczej w maju ukształtował się na poziomie zbliżonym do notowanego w kwietniu i wyniósł 102,3 pkt. Dane w zestawieniu z wczorajszymi publikacjami dotyczącego przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw pozostają neutralne z punktu widzenia RPP.
GBP/USD
GBP/USD po wyłamaniu się dołem z zakresu wahań pogłębia spadki. Notowania kierują się obecnie w okolice geometrycznego poziomu w postaci 78,6% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się z poziomu 1,2437, który wyznacza wsparcie w rejonie 1,2640. Kluczowe średnie kroczące EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) są skierowane ku dołowi, co sprzyja stronie podażowej na tej parze.
EUR/GBP
Przedłużająca się deprecjacja funta sprzyja wzrostom na parze EUR/GBP. Wczoraj na wykresie dziennym na wsparciu w postaci 200-okresowej średniej EMA pojawiła się formacja młota, co w średnim terminie sprzyja dalszym zwyżkom wraz z układem średnich kroczących EMA (50- i 100-okresowej). Notowania obecnie kierują się w okolice oporu w postaci maksimum lokalnego z 14.II.2019 r. na poziomie 0,8839. Nieco powyżej, bo w okolicy 0,8870 przebiega 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 0,9116.
Autor: Anna Wrzesińska
Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:
1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i
2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.
NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.