- środa, 13, marzec 2019
Oczy inwestorów zwrócone są w stronę Wielkiej Brytanii. Wczoraj odbyło się głosowanie w brytyjskim parlamencie, gdzie stosunkiem głosów 391:242 odrzucono wypracowane rozwiązanie odnośnie warunków wyjścia z Unii Europejskiej (UE). Kluczowa dla przebiegu głosowania okazała się interpretacja głównego radcy prawnego brytyjskiego rządu, którego zdaniem wniesione poprawki nie dawały Wielkiej Brytanii narzędzi, by jednostronnie odstąpić o tzw. rozwiązania awaryjnego. W takiej sytuacji zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez brytyjską premier dziś odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o wyjście z UE bez umowy. Jeśli parlament odrzuci dzisiaj taki wniosek, to kolejnym krokiem będzie zwrócenie się do UE z wnioskiem o wydłużenie granicznej daty Brexit’u poza 29 marca. Funt nieco odreagowuje wczorajsze spadki w oczekiwaniu na to wydarzenie. Większa zmienność na parach z GBP będzie się jednak utrzymywać.
Euro pozostaje nieco mocniejsze względem dolara w ostatnich dniach. Dzisiaj wsparciem dla europejskiej waluty pozostają dane o produkcji przemysłowej, która wzrosła w styczniu o 1,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 1,0%. Notowania kierują się obecnie w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która stanowi aktualnie najbliższy opór. Para będzie pozostawała wrażliwa na dzisiejsze wstępne odczyty zamówień na dobra trwałego użytku w USA oraz inflacji PPI. Nie bez znaczenia dla kursu pozostanie także kwestia wyniku kolejnego głosowania w brytyjskim parlamencie, jednakże większej zmienności należy spodziewać się na EUR/GBP.
USD/PLN
Notowania USD/PLN kierują się obecnie w rejon geometrycznego poziomu wynikającego z 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 3,7065. Parze udało się zejść poniżej linii tenkna i kijun, co może sprzyjać pogłębieniu spadków. Wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali D1 przebiega w rejonie 3,7960. Jak na razie USD/PLN w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej górnego ograniczenia chmury ichimoku w skali D1, co w dłuższym terminie stanowi wsparcie dla strony popytowej.
EUR/GBP
EUR/GBP pozostaje pod wpływem informacji nacierających z Wielkiej Brytanii w kwestii Brexitu. Notowania utrzymują się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-,100- i 200-okresowej) oraz linii poprowadzonej po lokalnych szczytach, co jak na razie ogranicza potencjał do silniejszego ruchu wzrostowego. Najbliższy opór wyznaczają okolice 0,8670-0,8700. Wsparcie stanowią ostatnie minima lokalne w rejonie 0,8490.
Autor: Anna Wrzesińska