- czwartek, 17, styczeń 2019
Wydarzenia z początku bieżącego tygodnia z pewnością spędzają sen z powiek brytyjskiej premier. Wypracowany przez nią projekt umowy odnośnie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej został odrzucony, a wczoraj dodatkowo doszła kwestia kolejnego głosowania nad wotum nieufności dla brytyjskiego rządu. Rząd obronił się dzięki głosom wspierającej go północnoirlandzkiej Demokartycznej Partii Unionistów. Teraz May musi zmobilizować wszystkie ugrupowania do konstruktywnych rozmów, których celem będzie wypracowanie kompromisu i zrealizowania woli Brytyjczyków wyrażonej w referendum dotyczącym Brexitu. GBP/USD utrzymuje się blisko maksimów lokalnych z początku tego tygodnia oraz broni wsparcia w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej.
Patrząc na dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny warto zwrócić uwagę na ostateczny odczyt inflacji HICP w strefie euro, który powinien potwierdzić wyhamowanie dynamiki cen do 1,6% z 1,9% w skali roku oraz stabilizację inflacji bazowej na poziomie 1,0% r/r. Jak co tydzień zostanie opublikowana liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA, a także poznamy styczniowe wskazanie indeksu Fed z Filadelfii, gdzie konsensus rynkowy zakłada wyższy odczyt na poziomie 10 pkt. Pomimo bardziej ostrożnych wypowiedzi ze strony przedstawicieli Fed, waluta amerykańska ma się dobrze. Dolarowi nie zaszkodziły także mniej pozytywne komunikaty płynące z Beżowej Księgi wskazujące, że część biznesu była mniej optymistyczna ze względu na wzrost zmienności na rynkach finansowych i niepewności politycznej. Jutro więcej o nastrojach konsumentów dowiemy się ze wstępnego odczytu indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan. Indeks dolara utrzymuje się powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 95,70 pkt.
Złoty skorzystał wczoraj z powrotu apetytu na ryzyko i zyskał na wartości zarówno względem euro, jak i dolara. Notowania EUR/PLN zeszły chwilowo nawet poniżej poziomu 4,2800. Na notowania krajowej waluty nie miały wpływu wczorajsze dane o inflacji bazowej w Polsce. Zgodnie z konsensusem rynkowym dynamika cen po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w grudniu 0,6% r/r wobec 0,7% r/r w poprzednim okresie, co stanowi argument za utrzymaniem stóp w Polsce na stabilnym poziomie do czasu, aż będzie widoczna zmiana kierunku w jakim podąża inflacja bazowa.
EUR/USD
EUR/USD pogłębił spadki podczas wczorajszej sesji i dziś notowania w dalszym ciągu utrzymują się poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Najbliższym wsparciem pozostaje linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych, która obecnie przebiega w rejonie 1,1330. Jak na razie kurs utrzymuje się także powyżej geometrycznego poziomu wynikającego ze zrównania się impulsu spadkowego z poziomu 1,1569 w stosunku 1:1 z maksymalną korektą spadkową w całym impulsie wzrostowym z poziomu 1,1213, co może stanowić impuls do odreagowania ostatnich spadków. 100-okresowa średnia EMA w skali D1 wyznacza opór w rejonie 1,1445.
USD/CHF
USD/CHF powrócił powyżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-,100- i 200-okresowej) w skali dziennej i kontynuuje wzrosty. Z technicznego punktu widzenia kurs może kierować się obecnie w okolice maksimów lokalnych z XII.2018 i 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,0127, które wyznaczają najbliższą strefę oporu w rejonie 0,9960/70.
Autor: Anna Wrzesińska