Forex


Na początku Nowego Roku dominuje słabszy klimat inwestycyjny. Przede wszystkim powracają obawy o globalne spowolnienie gospodarcze za sprawą malejącej aktywności chińskiego przemysłu. Indeks Caixin dla sektora przemysłu Chin spadł w grudniu do 49,7 pkt. z 50,2 pkt. miesiąc wcześniej i tym samym uplasował się poniżej bariery 50 pkt. wobec prognozowanych 50,1 pkt. Dane te potwierdziły tendencję obserwowaną w odczycie oficjalnego PMI dla przemysłu opublikowanego w poniedziałek, który wskazywał na spadek indeksu do 49,4 pkt. z 50 pkt. miesiąc wcześniej. Całej sytuacji nie pomaga kwestia napiętych stosunków handlowych między USA a Chinami, które przekładają się na spadek zamówień. Pogarszająca się koniunktura w gospodarce Państwa Środka może prowadzić do luźniejszej polityki monetarnej i fiskalnej ze strony tamtejszych władz.

W Polsce również grudzień okazał się trudnym miesiącem dla polskiego sektora przemysłowego. Indeks PMI dla Polski spadł do 47,6 pkt. z 49,5 pkt. w listopadzie podczas gdy konsensus rynkowy zakładał spadek do 49,8 pkt. W listopadzie widoczne już były niepokojące sygnały, a w grudniu nastąpiło pogłębienie spowolnienia aktywności w związku ze spadkiem popytu zza granicy. Złoty zareagował osłabieniem na słabsze dane. USD/PLN wybronił wsparcie w rejonie 3,7285 i powrócił w okolice 50-okresowej średniej EMA w skali D1. Z kolei EUR/PLN dziś ponownie przetestował okolice 4,3000.

Słabszy dolar pomagał dotychczas w odreagowaniu na rynku metali szlachetnych, w tym złota, które dzisiaj przełamało poziomu 1285 USD za uncję. Pierwsza sesja 2019 roku przynosi natomiast próbę odreagowania ostatniej słabości waluty amerykańskiej. Indeks dolara powrócił dziś powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej i z technicznego punktu widzenia istotne będzie to czy uda się utrzymać powyżej strefy 95,80-96,00 pkt. W oczekiwaniu na dobry raport z rynku pracy w USA dolar może podjąć próbę umocnienia. Konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w grudniu o 178 tys., stabilizację stopy bezrobocia na poziomie 3,7% r/r oraz wzrost przeciętnej płacy o 3,0% r/r.

EUR/USD

EUR/USD zwyżkował w okolice strefy oporu w rejonie 1,1500/50, jednakże nie udało się wyjść powyżej górnego ograniczenia szerszego zakresu wahań. Kurs powrócił poniżej wsparcia w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali D1 przebiegającej aktualnie w okolicy 1,1450. Z technicznego punktu widzenia para może kierować się w okolice okrągłego poziomu 1,1400 i 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej.

USD/JPY

To już trzeci tydzień z rzędu, kiedy na parze USD/JPY obserwujemy silne spadki. Ostatni bieg wydarzeń sprowadził notowania USD/JPY poniżej 109,00 jenów za dolara i aktualnie notowania kierują się w okolice geometrycznego poziomu wynikającego z 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od połowy marca 2018 roku, który wyznacza wsparcie na poziomie 108,40. 200-okresowa średnia EMA w skali W1 stanowi opór na poziomie 109,90.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję