- środa, 19, grudzień 2018
W centrum uwagi inwestorów pozostaje dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej odnośnie parametrów polityki pieniężnej. Pomimo krytyki działań amerykańskiego banku centralnego przez Donalda Trumpa, najpewniej dziś dojedzie do czwartej w tym roku podwyżki stóp procentowych w USA o 25pb. Taki scenariusz jest bazowym, jednakże dużo istotniejsze z punktu widzenia uczestników rynku będą grudniowe projekcje makroekonomiczne i retoryka Powell’a. Po ostatnich wypowiedziach niektórych członków FOMC można mieć wrażenie, że życzyliby oni sobie spowolnienia tempa wzrostu kosztu pieniądza, co może znaleźć odzwierciedlenie w najnowszych projekcjach dotyczących kształtowania się ścieżki stóp procentowych w przyszłości. W oczekiwaniu na dzisiejszy komunikat i konferencję prasową Powell’a indeks dolara utrzymuje się nieco powyżej poziomu 96,00 pkt.
Kurs waluty brytyjskiej ustabilizował się nieco po mocnej przecenie w ostatnich tygodniach. W dalszym ciągu utrzymuje się wiele niepewności związanej z Brexit’em. Głosowanie nad projektem porozumienia w kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wypracowanym przez May ma odbyć się w połowie stycznia, jednakże rzecznik brytyjskiej premier poinformował, że kraj powinien przygotować na wypadek wyjścia z UE bez umowy. Dziś z gospodarki brytyjskiej zostały opublikowane dane o inflacji. Inflacja PPI w listopadzie pozostaje nadal powyżej poziomu 3,0% r/r. Z kolei dynamika cen i usług konsumpcyjnych utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii i w listopadzie wyniosła 2,3% r/r wobec 2,4% w październiku. Widać jednak wyraźnie, że od przełomu 2017/2018 roku inflacja CPI wyraźnie wyhamowała z poziomu 3,0% r/r.
Na rynku krajowym złoty umacnia się nieco względem euro i w większym stopniu wobec dolara. Opublikowane w dniu dzisiejszym dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej okazały się wyższe niż zakładał konsensus rynkowy. Produkcja przemysłowa wzrosła o 4,7% w skali roku wobec oczekiwanych 3,6% r/r. Z kolei produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 17,1% r/r wobec prognozowanych 16,4% r/r, jednakże dynamika wzrostu w listopadzie pozostaje niższa w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dane pozostają neutralne z punktu widzenia polityki pieniężnej NBP.
USD/PLN
Przełamanie poziomu 3,7600 otworzyło drogę do pogłębienia spadków na USD/PLN, czemu także sprzyja układ średnich kroczących EMA (50-,100- i 200-okresowej) w skali H4. Para pozostaje pod wpływem słabszego sentymentu do dolara i obecnie kurs kieruje się w okolice wsparcia w rejonie 3,7400/30 wyznaczonej przez minima lokalne z listopada i grudnia tego roku.
EUR/USD
EUR/USD podjął próbę powrotu powyżej okolic 1,1400, czemu sprzyja wyjście powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali D1. Z technicznego punktu widzenia kurs ma otwartą drogę do próby przetestowania geometrycznego poziomu w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej kształtującej się od 24.09.2018 roku. W ostatnim czasie nie udało się skutecznie przełamać okolic 1,1450 i wyjść powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali D1 stanowiącą barierę dla strony popytowej. Aktualnym wsparciem pozostaje strefa 1,1260-1,1300.
Autor: Anna Wrzesińska