Forex


Na rynkach dominuje niepewność związana z planami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zamieszkami we Francji, co negatywnie przekłada się na klimat inwestycyjny. Oliwy do ognia dolała także ostatnia informacja, iż członkowie Partii Konserwatywnej uruchomili procedurę głosowania na odwołaniem premier May z zajmowanego stanowiska. Jeśli w rzeczywistości May utraciłaby władzę, to i tak już trudna sytuacja w brytyjskim rządzie skomplikowałaby się jeszcze bardziej a waluta brytyjska pogłębiłaby spadki. W atmosferze utrzymujących się słabszych nastrojów dolar pozostaje mocniejszy względem innych walut, a indeks dolara znajduje się tuż poniżej tegorocznego szczytu ustanowionego w listopadzie.

Podczas środowej sesji w centrum zainteresowania inwestorów będą przede wszystkim dane o dynamice cen i usług konsumpcyjnych w USA. Konsensus rynkowy zakłada, że w listopadzie inflacja CPI wyhamowała do 2,2% z 2,5% w skali roku, ze względu na niższe ceny energii. Prognozowany jest natomiast wzrost inflacji bazowej CPI o 0,2% w ujęciu miesięcznym i o 2,2% w skali roku. Przyśpieszenie inflacji CPI nie uwzględniającej cen żywności i energii byłoby tylko potwierdzeniem dla Rezerwy Federalnej o słuszności decyzji odnośnie dalszego wzrostu kosztu pieniądza w USA. W tym kontekście warto wspomnieć o krytyce przez amerykańskiego prezydenta działań banku centralnego. We wczorajszym wywiadzie Trump powiedział, że podwyżka stóp procentowych na grudniowym posiedzeniem ‘byłaby błędem”. W jego opinii działania Fed są zbyt agresywne w sytuacji, gdy toczy się spór handlowy USA z Chinami.

Na głównej parze EUR/USD utrzymuje się zakres wahań. Wczoraj notowaniom euro specjalnie nie pomógł wyższy odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który w grudniu wzrósł do poziomu -17,5 pkt. i był dużo wyższy od oczekiwań (-25 pkt.). Niestety pogorszyła się ocena bieżącej sytuacji. Indeks bieżących warunków gospodarczych w grudniu wyniósł 45,3 pkt. wobec 58,2 pkt. w listopadzie. Dziś w oczekiwaniu na dane o produkcji przemysłowej ze strefy euro, EUR/USD utrzymuje się tuż powyżej wsparcia w rejonie 1,1300 i blisko dolnej granicy ostatniego zakresu wahań. Powrót siły dolara z pewnością będzie komplikował próby odwrócenia trendu na tej parze.

USD/PLN

Umocnienie dolara sprzyja powrotowi do trendu wzrostowego na USD/PLN. Po skutecznym wybronieniu wsparcia w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali D1, notowaniom udało się powrócić powyżej kluczowych średnich kroczących EMA. Wczoraj kurs przełamał okrągły poziom 3,8000, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do ponownego testu lokalnych szczytów w rejonie 3,8110/20. Najbliższe wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali D1 znajduje się w rejonie 3,7680.

USD/JPY

W bieżącym tygodniu USD/JPY powrócił powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej), co otwiera drogę do wyższych poziomów cenowych w rejonie 114,00/20, gdzie przebiegają lokalne maksima z listopada 2018 roku. Najbliższe wsparcie wyznacza 50-okresowea średnia EMA w skali D1 w okolicy 113,00 jenów za dolara.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję