- środa, 05, grudzień 2018
Wydarzeniem dania na rynku krajowym będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Zgodnie z konsensusem rynkowym stopa referencyjna zostanie utrzymana na poziomie 1,5% r/r, zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami większości członków RPP, że nie ma potrzeby zmiany kosztu pieniądza do końca 2019 roku. Dużo ciekawszy może okazać się natomiast komunikat po decyzji i konferencja prasowa z udziałem Glapińskiego ze względu na jastrzębi akcent podczas ostatniego posiedzenia Rady związany ze złożeniem wniosku o podwyżkę stóp procentowych. Gołębie skrzydło w Radzie przeważa i w obliczu słabszej od oczekiwań inflacji bazowej oraz spadku cen ropy ma ono argumenty za utrzymaniem statusu quo w polityce monetarnej.
Indeks dolara po raz kolejny wybronił wczoraj wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Wsparciem dla waluty amerykańskiej okazały się słowa Williams’a, który opowiadał się za dalszymi podwyżkami stóp procentowych w USA ze względu na dobrą koniunkturę. Solidny wzrost gospodarczy, dobra kondycja rynku pracy oraz inflacja blisko celu są gwarantem grudniowej podwyżki stóp procentowych przez Fed. Więcej o stanie amerykańskiej gospodarki będzie można się dziś dowiedzieć z Beżowej Księgi. Dolarowi pomaga również utrzymująca się niepewność wobec dalszych relacji pomiędzy USA i Chinami. Optymizm po szczycie G20 okazał się jednak krótkotrwały.
Podczas środowej sesji o stopach procentowych będzie decydował także Bank Kanady, który w zeszłym roku zrobił zwrot w kierunku bardziej jastrzębiej polityki monetarnej. Choć na dzisiejszym posiedzeniu nie oczekuje się zmian w poziomie kosztu pieniądza, to jednak zgodnie wcześniejszymi zapowiedziami, BoC zamierza kontynuować stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej by utrzymać inflację w ryzach. W 2018 roku bank zdecydował się na podwyżkę stop procentowych o 25pb w styczniu, lipcu i październiku sprowadzając poziom głównej stopy do 1,75%.
USD/CAD
USD/CAD utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Ostatnia korekta spadkowa jaka miała miejsce z poziomu 1,3359 swoim zasięgiem okazała się najgłębsza w całym impulsie wzrostowym rozpoczętym w X.2018 roku, jednak wyhamowała powyżej geometrycznego poziomu 38,2% zniesienia Fibo całości wspomnianej fali wzrostowej. Wczoraj na wykresie dziennym pojawiła się formacja objęcia hossy i dziś kurs kontynuuje wzrosty. W przypadku podtrzymania siły dolara względem CADa notowania mogą powrócić w okolice lokalnego szczytu na poziomie 1,3359.
GBP/USD
GBP/USD wyhamował spadki w strefie wsparcia wyznaczonej przez minima lokalne z 15.VIII. i 30.X. Aktualnie widać niezdecydowanie rynku w oczekiwaniu na oficjalne głosowanie nad porozumiem ws. Brexitu, które zaplanowano na 11 grudnia. Widoczna jest przewaga strony popytowej, gdyż notowania utrzymują się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku i kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100-, 200 – okresowej) w skali D1. W przypadku przełamania okolic 1,2650 droga do pogłębienia spadków pozostaje otwarta.
Autor: Anna Wrzesińska