Forex


Początek tygodnia nie przynosi istotniejszych danych makroekonomicznych na rynkach zagranicznych, z tego względu motorem do większych ruchów na rynku będą wydarzenia polityczne. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia przywództwa premier May oraz uzyskanie poparcia dla umowy w kwestii Brexitu. Nie wyklucza się dalszych negocjacji z Unią Europejską przed zaplanowanym w końcówce tego tygodnia szczytem. Kolejnym tematem pozostaje włoski budżet i to czy nie zostanie on zakwestionowany przez Komisję Europejską na zaplanowanym na środę posiedzeniu. Istnieje bowiem takie ryzyko, gdyż wprowadzone w projekcje poprawki przez włoski rząd były mało znaczące. Pod koniec tygodnia uwaga inwestorów skupi się z kolei na wstępnych odczytach indeksów aktywności gospodarczej w Europie i USA.

Indeks dolara kontynuował spadki podczas piątkowej sesji, co miało związek z wypowiedziami członków FOMC wyrażającymi swoje obawy o spowolnienie gospodarcze. Ścieżka podwyżek stóp procentowych może wyhamować , jeśli napływające dane z gospodarki amerykańskiej zaczną rozczarowywać. Z kolei Charles Evans podtrzymuje swoje prognozy zakładające cztery podwyżki stóp procentowych w 2019 roku i wzrost przedziału stopy funduszy federalnych powyżej poziomu stopy neutralnej. Ponadto EBC potwierdził chęć zakończenia programu skupu aktywów z końcem roku, choć Mario Draghi zastrzegł w piątek, że bank może zmienić plany związane z normalizacją polityki pieniężnej, jeśli inflacja spowolni. Główna para EUR/USD pozostaje w fazie odreagowania ostatnich silnych spadków.

Ten tydzień obfituje w dane z rynku krajowego. Dziś poznaliśmy odczyty z rynku pracy dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w październiku o 7,6% w skali roku powyżej konsensus rynkowego na poziomie 6,7% r/r. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia ustabilizowała się na poziomie 3,2% w ujęciu rocznym. Utrzymuje się presja na złotego. W szczególności widoczna jest słabość naszej krajowej waluty względem euro. Po przełamaniu oporu w postaci okrągłego poziomu 4,3000, para otworzyła sobie drogę do testowania okolic 4,3400/30.

EUR/PLN

EUR/PLN ponownie kieruje się w okolice górnego ograniczenia zakresu wahań po skutecznym przełamaniu okolic 4,3000. Aktualnie notowania znajdują się powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 oraz górnego ograniczenia chmury, co sprzyja stronie popytowej. Z technicznego punktu widzenia notowania powinny obecnie kierować się w kierunku strefy oporu w rejonie 4,3400/30. Najbliższe wsparcie linia kijun wyznacza na poziomie 4,3070.

EUR/USD

EUR/USD pozostaje w fazie odreagowania ostatnich silnych spadków. Notowania powróciły w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali H4, której ewentualne przełamanie otworzy drogę do testowania 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,1814. Wspomniany geometryczny poziom przebiega w rejonie lokalnych szczytów z listopada i minimów lokalnych z października. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 1,1375.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję