- środa, 14, listopad 2018
Na rynkach widać lekką poprawą nastrojów, co ma związek z wypracowaniem porozumienia między Wielką Brytanią i Unią Europejską w kwestii Brexitu. Teraz trudne zadanie stoi przed premier T. May, gdyż musi ona uzyskać poparcie rządu i parlamentu dla wynegocjowanej propozycji. Podczas dzisiejszego posiedzenia brytyjskiego rządu zaplanowanego na godz.15:00 ma zostać przedyskutowany projekt porozumienia., w związku z czym możemy spodziewać się większej zmienności na parach walutowych powiązanych z funtem brytyjskim. Ponadto podczas środowej sesji w centrum zainteresowania inwestorów pozostaje publikacja danych o inflacji CPI. Konsensus rynkowy zakłada, że dynamika cen i usług konsumentów przyśpieszy do 2,5% z 2,3% w skali roku. Antycypowane jest także utrzymanie wskaźnika bazowego CPI powyżej celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej, na poziomie 2,2% r/r. Taki stan rzeczy powinien w dalszym ciągu stanowić argument za kontynuacją cyklu stopniowych podwyżek stóp procentowych w USA. Warto zwrócić uwagę, co jeszcze w temacie polityki monetarnej będzie miał do powiedzenia Powell podczas swojego wieczornego wystąpienia.
Wczorajszy dzień zaowocował odreagowaniem europejskiej waluty. Podczas środowej sesji nie widać jednak kontynuacji tego ruchu. Euro najprawdopodobniej ciąży wstępny słabszy odczyt dynamiki niemieckiego PKB w III kw. Tempo wzrostu gospodarczego w Niemczech wyhamowało do 1,1% r/r z 2,3% r/r w poprzednim miesiącu wobec oczekiwanego wzrostu o 1,3% r/r. Przed nami jeszcze wstępny odczyt dynamiki PKB dla całej strefy euro oraz dane o produkcji przemysłowej i zmianie zatrudnienia. Co prawda ze względu na rozczarowujące dane z Eurolandu, EBC podchodzi ostrożnie do kwestii normalizacji polityki pieniężnej i do końca tego roku będzie koncentrował się na wygaszaniu niestandardowych narzędzie w polityce monetarnej.
Dzisiaj pozytywnie zaskoczyły wstępne dane nt. dynamiki polskiego PKB w III kw. Tempo wzrostu PKB wyniosło 5,1% r/r wobec 5,1% w drugim kwartale 2018 r. i ukształtowało się powyżej konsensus rynkowego, co cieszy i napawa optymizmem. Polska gospodarka w dalszym ciągu radzi sobie bardzo dobrze wobec obserwowanego spowolnienia gospodarczego na świecie. GUS poinformował także, że w październiku inflacja CPI w Polsce wyniosła 1,8% r/r wobec wstępnego odczytu na poziomie 1,7% r/r. Relatywnie niska inflacja wobec wzrostu gospodarczego utrzymującego się na wysokim poziomie będzie argumentem dla członków RPP za utrzymaniem stabilnych stóp procentowych nawet do końca 2019 roku.
EUR/PLN
Notowania EUR/PLN utrzymują się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku w skali D1, co jak na razie ogranicza potencjał do większego osłabienia PLN względem euro. Kurs oscyluje wokół 100-okresowej średniej EMA w skali D1 i dzisiejsze wyższe niż oczekiwano dane o PKB Polski powinny sprzyjać powrotowi notowań w okolice wczorajszego minimum. Silnym wsparciem pozostaje 200-okresowa średnia EMA w skali D1 przebiegająca obecnie w rejonie 4,2790. Najbliższy opór wyznacza okrągły poziom 4,3000.
USD/JPY
Impet wzrostowy na USD/JPY wyhamował nieco poniżej lokalnego szczytu na poziomie 114,53 i linii trendu spadkowego w oczekiwaniu na nowe impulsy. Kurs utrzymuje się w dalszym ciągu powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100-, 200-okresownej), które są skierowane ku górze, co wspiera stronę popytową na tej parze. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 113,15.
Autor: Anna Wrzesińska