Forex


W centrum uwagi inwestorów pozostaje dzisiaj publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia FOMC, które powinny dostarczyć wskazówek odnośnie polityki monetarnej w USA w najbliższym czasie. Pomimo krytyki działań Fed przez prezydenta Trumpa najprawdopodobniej minutki potwierdzą chęć do kontynuacji stopniowych podwyżek stóp procentowych w USA ze względu na dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki. Pomimo utrzymujących się napięć handlowych wczoraj indeks S&P 500 znalazł się na historycznym maksimum i w ustanowieniu nowych rekordów nie przeszkodziły nawet doniesienia o kłopotach prawnych osobistego prawnika prezydenta Donalda Trumpa i byłego szefa kampanii wyborczej prezydenta USA.

Od początku bieżącego tygodnia waluta amerykańska pozostaje nieco słabsza. Spadek awersji do ryzyka i problemy prawne współpracowników Trumpa stały się impulsem do pogłębienia korekty na dolarze. EUR/USD dotarł wczoraj w okolice oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która do tej pory stanowiła istotną barierę dla strony popytowej na tej parze. Jak na razie formacja spadającej gwiazdy widoczna na wykresie tygodniowym indeksu dolara sprawdziła się jako zwiastun wyhamowania trendu wzrostowego. Dziś z gospodarki amerykańskiej zostaną opublikowane dane z rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym. Z kolei z Kanady poznamy dane o sprzedaży detalicznej, wobec czego większej zmienności możemy się dziś spodziewać na parze USD/CAD.

Słabość dolara obserwowana w ostatnich dniach doprowadziła do powrotu USD/PLN w okolice mniej więcej połowy szerszego zakresu wahań. Dodatkowo wsparciem dla złotego pozostają dobre dane z Polski. Dzisiejsze publikacje wskazywały na wzrost sprzedaży detalicznej w lipcu o 9,3%, powyżej konsensus rynkowego, wobec wzrostu o 10,3% w czerwcu, co stanowi dobry prognostyk dla dynamiki konsumpcji w III kw. 2018 roku. W naszym regionie wczoraj o stopach procentowych decydował węgierski bank centralny. Decyzją MNB parametry polityki pieniężnej zostały utrzymane bez zmian, w tym główna stopa procentowa na poziomie 0,9%. Wzrost inflacji CPI powyżej celu banku uznawany jest za przejściowy.

USD/CAD

Notowania USD/CAD utrzymują się powyżej linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych i 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,2249. Aktualnie notowania oscylują w rejonie 100-okresowej średniej EMA w skali D1. Kluczowe dla dalszych losów tej pary będzie to czy notowaniom uda się zejść poniżej okrągłego poziomu 1,3000, co wiązałoby się także z przełamaniem wsparcia w postaci minimum z 7.VIII. na poziomie 1,2961 i powrotem w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali D1. Najbliższą strefę oporu wyznacza rejon 1,3175/90.

USD/JPY

Wczoraj USD/JPY wybronił wsparcie w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 104,60, które zbiegało się z poziomem wynikającym ze zrównania się w stosunku 1:1 korekt spadkowych we wspomnianym impulsie wzrostowym. Aktualnie widoczna jest próba powrotu powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali D1, co w przypadku realizacji stałoby się impulsem do powrotu kursu w rejon 110,80. Zejście poniżej wczorajszego minimum będzie zanegowaniem powyższego scenariusza.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję