Forex


Na rynkach od początku tego tygodnia dominuje awersja do bardziej ryzykownych aktywów. Tureckie kłopoty stały się epicentrum problemu i kluczowym pytaniem pozostaje to czy i w jakim stopniu mogą się one przełożyć na rynki wschodzące? Co prawda obecnie Turcja stoi na skraju kryzysu, jednakże problemy tego kraju rozpoczęły się już wcześniej – solidnemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszyła wysoka inflacja oraz luźna polityka fiskalna, a prezydent Erdogan sprzeciwiał się wysokim stopom procentowym. Do tego wszystkie doszły sankcje ze strony USA. Dziś strona turecka przestawiła plan uspokojenia sytuacji na rynku, jednakże rozwiązanie problemów może nie być łatwe wobec utraty ogromnego zaufania wobec liry i konfliktowej postawy prezydenta. Bank centralny Turcji ma duże pole do popisu w celu zapewnienia stabilności finansowej. USD/TRY znajduje się dziś na nowych maksimach. Wzrost awersji do ryzyka sprzyja umocnieniu dolara, jena i franka szwajcarskiego. Kapitał ucieka w stronę bezpiecznych przystani. Indeks dolara znajduje się już powyżej poziomu 96,00 pkt.

Uwaga rynków będzie skupiała się wokół Turcji, jednakże warto pamiętać o najważniejszych publikacjach w tym tygodniu. We wtorek opublikowane zostaną wstępne dane na temat wzrostu gospodarki Niemiec i całej strefy euro. Najbliższe dni przyniosą także odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA wraz z indeksami koniunktury, co pozwoli realnie ocenić szansę na jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych przez Fed w tym roku. Dla inwestorów zainteresowanych rynkiem funta ważne będą informacje pojawiające się w związku z planowanym wznowieniem negocjacji z Unią Europejską odnośnie Brexitu. Z kolei na rynku krajowym na pierwszy plan wysuwa się wstępny odczyt polskiego PKB w II kw. oraz lipcowy odczyt inflacji CPI. Konsensus rynkowy zakłada, że polska gospodarka w drugim kwartale będzie rozwijała się w tempie 5,0% r/r, jednak potencjał do umocnienia złotego jest niewielki ze względu na słabe nastroje na rynkach finansowych.

USD/PLN

USD/PLN powrócił w okolice górnego ograniczenia ostatniego zakresu wahań. Para oscyluje w rejonie 50% zniesienia całości fali spadkowej kształtującej się od połowy grudnia 2016 roku. Kurs utrzymuje się powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku oraz linii tenkan i kinjun, co stanowi wsparcie dla strony popytowej. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 3,8000. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicy 3,7380.

GBP/USD

GBP/USD pozostaje w strefie wsparcia w oczekiwaniu na nowe impulsy. W przypadku przełamania okolic 1,2720 para otworzy sobie drogę do dalszych spadków do poziomu 1,2588, gdzie znajduje się minimum lokalne z 21. VI. Takiemu scenariuszowi będzie sprzyjał też techniczny układ rynku, gdyż kurs znajduje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali dziennej. W przypadku odreagowania najbliższy opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych w rejonie 1,2820.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję