Forex


• Nastroje na dolarze pozostają zmienne

• Bilans tygodnia dla złotego będzie pozytywny

• Bankierzy z EBC obawiają się siły euro

Bieżący tydzień charakteryzuje się zmiennymi nastrojami na rynku dolara, który pozostawał pod wpływem czynników geopolitycznych i polityki handlowej na linii USA-Chiny. Minutki FOMC potwierdziły jednak oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA, co w przypadku dobrych danych napływających z tamtejszej gospodarki może wesprzeć notowania dolara. Podczas piątkowej sesji zostanie opublikowany wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za kwiecień, gdzie konsensus rynków zakłada nieznaczny spadek nastrojów amerykańskich konsumentów do 100,5 pkt. z 101,4 pkt. w poprzednim miesiącu.

Piątek, 13 kwietnia, nie będzie straszny dla naszej krajowej waluty, która w dalszym ciągu silnie zyskuje na wartości w oczekiwaniu na dzisiejszą decyzję agencji S&P odnośnie oceny wiarygodności kredytowej Polski i jej perspektyw. Poprawa kondycji polskiej gospodarki wraz z widocznymi sukcesami w polityce fiskalnej powinna wspierać oczekiwania na pozytywny wydźwięk komunikatu wspomnianej agencji ratingowej. Złoty pozostaje także beneficjentem poprawy nastrojów na rynkach zagranicznych. Opublikowane dzisiaj finalne dane na temat inflacji CPI potwierdziły, że w marcu wskaźnik dynamiki cen towarów i usług konsumpcyjnych ukształtował się na poziomie 1,3% r/r, co było zgodne ze wstępnym odczytem. Przed nami jeszcze dane nt. bilansu płatniczego Polski. Dzisiejszy dzień nie zmieni jednak faktu, że bilans tygodnia dla złotego będzie pozytywny.

Minutki z marcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego wskazywały, że bankierzy centralni obawiają się siły europejskiej waluty w obliczu trzymującej się niskiej inflacji bazowej. W dalszym ciągu obserwowana dynamika cen konsumentów dla niektórych członków EBC wydaje się niewystarczająca, co powinno być argumentem za wprowadzaniem stopniowych zmian w polityce komunikacyjnej banku. Dalsza aprecjacja euro może stanowić przesłankę do większej cierpliwości w stopniowej normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro, biorąc pod uwagę, ze ostatnie dane napływające z gospodarki były raczej słabsze niż zakładał konsensus rynkowy. Wobec powyższego wczorajszy dzień charakteryzował siię słabszym sentymentem do euro.

USD/JPY

USD/JPY przełamał dzisiaj ważny geometryczny opór w rejonie 107,50, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych wzrostów w okolice 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która przebiega na poziomie 108,17 jenów za dolara, nieco poniżej 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z okolic 114,72. Silnym wsparciem pozostaje 50-okresowej średnia EMA w skali dziennej, która aktualnie przebiega na poziomie 106,96.

USD/PLN

USD/PLN jak na razie broni obszaru wsparcia w rejonie 3,3660-3,3780. W sytuacji aktywności strony popytowej w tym rejonie może zostać podjęta próba odreagowania ostatnich spadków i ponownego wyjścia powyżej poziomu 3,4000. Opór w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej znajduje się na poziomie 3,4085. W sytuacji przełamania wspomnianej strefy wsparcia, kurs powinien kierować się w okolice lokalnych dołków z tego roku w okolicy 3,3065-3,3080.

Autor: Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję