- poniedziałek, 20, luty 2017
EURUSD czeka na nowe impulsy
Pocz ątek nowego tygodnia na rynku walutowym powinien przebiegać w spokojnej atmosferze pod nieobecność inwestorów z USA oraz z Kanady. W kalendarium poza wstępnym odczytem indeksu zaufania konsumentów ze strefy euro nie ma już innych danych. Ważniejsze publikacje oraz kolejne wystąpienia członków FOMC pojawią się dopiero w kolejnych dniach. We wtorek rynki będą koncentrowały się na pierwszych lutowych odczytach indeksów PMI dla przemysłu i usług w Europie, jak i USA. W środę poznamy odczyt indeksu Ifo z Niemiec oraz dane dotyczące brytyjskiego PKB w czwartym kwartale 2016 roku. Najważniejszą publikacją będą jednak zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC. Jako, że oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA w najbliższym czasie zostały rozbudzone, to rynki będą doszukiwać się wskazówek odnośnie możliwego terminu dalszej normalizacji polityki pieniężnej. Wyceniane przez rynki na bazie kontraktów Fed Fund Futures prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w marcu pozostaje niskie, w związku z czym jeśli notatki nie wpłyną na zmianę oczekiwań rynkowych, to nie pomoże specjalnie walucie amerykańskiej. W czwartek przyjedzie czas na kolejne przemówienia członków FOMC, natomiast w piątek zostanie publikowany indeks nastroju Uniwersytetu Michigan oraz dane z Kanady odnośnie inflacji CPI, to może doprowadzić do większej zmienności na parze USDCAD.
Indeks dolara powrócił w zeszłym tygodniu powyżej poziomu 100 pkt. Kluczowe dla dalszych losów USD pozostaje utrzymanie się ceny powyżej tego poziomu. Eurodolar wyhamował wzrosty podczas piątkowej sesji – wspólnej walucie ciążyły wyniki francuskich sondaży wskazujących na znaczne poparcie dla Marine Le Pen. Dzisiaj z kolei główna para walutowa utrzymuje się w węższym zakresie wahań w oczekiwaniu na nowe impulsy, jednakże powyżej piątkowego zamknięcia. Przy braku istotnych danych w kalendarium wpływ na notowania tej pary mogą mieć czynniki polityczne i w większym stopniu analiza techniczna. Komentarze przemawiającej dzisiaj w Singapurze Loretty Mester nie miały większego wpływu na notowania dolara. Zdaniem szefowej Fed z Cleveland koniunktura gospodarcza w USA wskazuje, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych powinny rosnąć.
Na początku nowego tygodnia złoty pozostaje stabilny, jednak w piątek tracił na wartości pomimo dobrych danych na temat aktywności gospodarczej za styczeń. Zarówno produkcja przemysłowa, jak i budowlano-montażowa były wyższe niż oczekiwano. Co więcej, w skali roku sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu o 11,4% wobec prognozowanych 7,6% r/r, co może potwierdzać tezę, że wzrost gospodarczy przybiera na sile. Styczniowe ceny produkcji sprzedanej przemysłu wskazują z kolei na wzrost presji inflacyjnej, co w zestawieniu z wyższymi odczytami inflacji CPI może nasilać oczekiwania dotyczące podwyżek stóp procentowych w Polsce. W tym tygodniu nie ma istotniejszych danych z Polski, więc uwaga będzie koncentrować się na czynnikach zagranicznych i globalnych nastrojach. Kluczowa dla złotego będzie publikacja minutek FOMC.
EURUSD
Eurodolar pozostaje dzisiaj w węższym zakresie wahań w oczekiwaniu na nowe impulsy. Spadki w zeszłym tygodniu wyhamowały tuż powyżej 50% zniesienia całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,0520. Aktualnie para w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej 38,2% zniesienia Fibo całości spadków z poziomu 1,0678 oraz zbiegających się średnich EMA (50-i 100-okresowej) w skali H1. W przypadku ponownego wyjścia powyżej poziomu 1,0630 para otworzy sobie drogę do powrotu w okolice ostatnich maksimów lokalnych. Ewentualne przełamanie okolic 1,06 otworzy drogę w rejon 1,0520.
EURPLN
Notowania eurozłotego utrzymują się w rejonie 23,6% zniesienia Fibo całości fali spadkowej zapoczątkowanej 5.XII.2016 roku. Jak na razie korekta wzrostowa ostatnich spadków wyhamowała. EURPLN utrzymują się poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku oraz kluczowych średnich EMA w skali D1 (50-100- i 200-okresowej), co w dalszym ciągu powinno ograniczać potencjał do osłabienia się złotego w sytuacji utrzymujących się dość dobrych nastrojów na rynkach światowych. Najbliższe wsparcie wyznacza tenkan sen na poziomie 4,3093. Najbliższym oporem pozostają okolice 4,33.
Autor: Anna Wrzesińska