- czwartek, 08, grudzień 2016
Zgodnie z konsensusem rynkowym decyzją RPP stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa nadal wynosi 1,5%. Słabsze dane odnośnie polskiego PKB w trzecim kwartale tego roku nie stały się impulsem dla członków Rady do podjęcia dyskusji o ewentualnych obniżkach stóp procentowych. Zdaniem Glapińskiego wzrost gospodarczy w IV kwartale tego roku będzie jeszcze niższy niż w III kwartale, jednakże prezes NBP oczekuje odbicia wzrostu gospodarczego około drugiego kwartału 2017 roku. Generalnie Rada oczekuje szybszego wzrostu PKB w przyszłym roku, czemu ma także towarzyszyć wzrost dynamiki cen. Na chwilę obecną wydaje się jednak mało prawdopodobne to, aby dyskusja o ewentualnym wzroście kosztu pieniądza mogła rozpocząć się wcześniej niż w 2018 roku. Złoty w dniu wczorajszym kontynuował umocnienie zarówno względem euro, dolara, funta i franka. Bank Kanady również nie zmienił wczoraj parametrów swojej polityki pieniężnej utrzymując główną stopę procentową na poziomie 0,5%. Co prawda inflacja w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej oczekiwań, jednak wskaźnik CPI powoli odbija. Zdaniem BoC wzrost gospodarczy w IV kwartale tego roku będzie bardziej umiarkowany niż w porównaniu do obicia w trzecim kwartale. Co prawda zwrócono uwagę na utrzymująca się niepewność, która waży na nastrojach i hamuje inwestycje, jednak generalnie wydźwięk komunikatu nie był zbyt gołębi. USDCAD podczas środowej przełamał ważne wsparcie w rejonie 1,3260/70, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do dalszych spadków na tej parze. Warto przy okazji CADa wspomnieć o dolarze nowozelandzkim, którego wsparły słowa prezesa RBNZ, który nie widzi podstaw do dalszych obniżek stóp procentowych. Zdaniem Wheller'a obecny poziom stóp procentowych jest wystraczająco niski aby stanowić bodziec dla inflacji do powrotu do celu.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i konferencja Mario Draghi’ego. Analitycy spodziewają się, że stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie. W kwestii programu skupu aktywów zdecydowana większość analityków jest zdania, że program QE zostanie wydłużony o kolejne 6 miesięcy do września 2017 roku. W kwestii limitu skupu nie antycypuje się zmian (do tej pory 80 mld EUR miesięcznie). Uwaga rynku skupi się na najnowszych prognozach makroekonomicznych i projekcji inflacji. Istotny będzie także wydźwięk komunikatu i to czy pojawią się jastrzębie sygnały ze strony Darghie’go odnośnie planów wygaszania programu skupu aktywów w drugiej połowie przyszłego roku. Po zachowaniu się EURUSD można stwierdzić, że rynki liczą na pozytywny przekaz ze strony prezesa EBC. Oczekiwania odnośnie skali wygaszania programu QE mogą być jednak przedwczesne ze względu na problem braku presji inflacyjnej w strefie euro. Jeśli Draghi będzie koncentrował się na tej kwestii, to przesłanie może być bardziej gołębie niż oczekują tego rynki i euro może znaleźć się pod presja sprzedających.
EURUSD
Eurodolar ustanowił dzisiaj nowe maksimum lokalne w grudniu i para obecnie zbliża się w okolice strefy oporu w rejonie 1,0807/23, gdzie przebiega również 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,1299 oraz 50-okresowa średnie EMA w skali dziennej. Przełamanie wspomnianej strefy oporu stanie będzie technicznym sygnałem do kontynuacji wzrostów w okolice 100-okresowej średniej EMA, która wyznacza opór na poziomie 1,0935. Jeśli stronie popytowej nie uda się wyjść powyżej okolic 1,0825, to para może powrócić w okolice wsparcia na poziomie 1,0685.
USDCAD
USDCAD przełamał w dniu wczorajszym istotną strefę wsparcia w rejonie 1,3265/70, co otworzyło drogę do dalszych spadków na tej parze. Aktualnie para zbliża się do 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 1,3200. W sytuacji zejścia poniżej tego poziomu kolejną barierą dla strony podażowej będzie poziom 1,3174, gdzie przebiega 50% zniesienia całości wzrostów zapoczątkowanych 18 sierpnia oraz zniesienie zewnętrzne 127,2% całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,3264 na 1,3588. Aktualnie istotnym oporem pozostają okolice 1,3260.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.