Forex

Dzisiejsza sesja powinna przebiegać w spokojnej atmosferze ze względu na święto w Wielkiej Brytanii i USA, jednak ca...

Podwy żka stóp w USA w okresie letnim bardzo prawdopodobna

 

Dzisiejsza sesja powinna przebiegać w spokojnej atmosferze ze względu na święto w Wielkiej Brytanii i USA, jednak cały tydzień będzie ciekawy pod względem publikacji makroekonomicznych. Dzisiaj zostanie opublikowany wstępny odczyt inflacji HICP w Niemczech, a w kolejnych dniach poznamy ważne dane z gospodarki amerykańskiej m.in. wskaźnik zaufania CB, indeks PCE oraz wskaźnik ISM dla przemysłu i usług, a także raport z rynku pracy. W Europie oczy inwestorów będą zwrócone na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego oraz na dane o aktywności gospodarczej.

 

Piątkowe przemówienie Yellen podtrzymało oczekiwania rynków co do kolejnej podwyżki stóp procentowych w okresie letnim. Zdaniem szefowej Fedu właściwym krokiem będzie stopniowy wzrost kosztu pieniądza w nadchodzących miesiącach w sytuacji obserwowanej poprawy kondycji amerykańskiej gospodarki. W opinii Yellen inflacja będzie wzrastać w kolejnych latach, jeśli będzie zauważalna dalsza poprawa kondycji na rynku pracy, co z biegiem czasu powinno przyczynić do wzrostu tego wskaźnika w okolice celu. Waluta amerykańska zyskała na wartości w reakcji na jastrzębie słowa Yellen. Z kolei dziś w nocy James Bullard z Fed powiedział, ze rynki są dobrze przygotowane na kolejną podwyżkę stóp procentowych. W kwestii dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w czerwcu lub w lipcu powiedział, że wstrzyma się z opinią, gdyż chciałby wziąć pod uwagę więcej danych. Tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale tego roku ocenił jako ‘wciąż słabe’, ale ‘zachęcające’. Drugi odczyt PKB w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku pokazał wzrost o 0,8% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,9% oraz wstępnego odczytu na poziomie 0,5%. Jeśli piątkowy raport z Departamentu Pracy w USA będzie dobry to powinno wzrosnąć prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych jeszcze w czerwcu tego roku. Eurodolar znalazł się dzisiaj na chwilę poniżej poziomu 1,1100, jednak para powinna dziś pozostać stabilna ze względu na brak londyńskich i amerykańskich inwestorów, a także w oczekiwaniu na nowe impulsy.

 

Na rynku krajowym sytuacji również pozostaje stabilna po piątkowym umocnieniu złotego. EURPLN handlowany jest nieco poniżej poziomu 4,39, natomiast USDPLN poniżej okolic 3,95. W tym tygodniu zostaną opublikowane istotne dane z Polski dotyczące inflacji CPI w maju (wstępny odczyt) oraz wskaźnika PMI dla przemysłu. Inwestorzy poznają także ostateczny odczyt PKB za pierwszy kwartał 2016 roku. Zdaniem Rady spowolnienie wzrostu gospodarczego w okresie styczeń –marzec było tylko tymczasowe. W ocenie RPP obecny poziom stóp procentowych przyczynia się także do ‘zrównoważonego wzrostu gospodarczego’.

 

 

EURUSD

 

Eurodolar pogłębił spadki podczas piątkowej sesji, co doprowadziło notowania tej pary w okolice 1,1110. Dzisiaj rano para testowała okolice 1,1100, ale ostatecznie notowania powróciły powyżej tego poziomu. Z technicznego punktu widzenia obserwujemy niewielkie odreagowanie ostatnich silnych spadków, co może doprowadzić EURUSD w rejon 1,1148/61, gdzie opór wyznaczają linie tenkan i kijun. W dalszym ciągu presja spadkowa na tej parze może się utrzymywać jako, że eurodolar utrzymuje się poniżej ważnych średnich (50-, 100- i 200-okresowa) oraz chmury ichimoku w skali H4.

 

USDJPY

 

USDJPY kontynuuje wzrosty. Wyjście powyżej ostatnich maksimów lokalnych w rejonie 110,45/59 otworzyło drogę do dalszego umocnienia się dolara względem jena. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacje wzrostów w okolice 111,80/90 jenów za dolara, gdzie znajdują się maksima lokalne z drugiej połowy kwietnia. Dodatkowo wzrost szansy na podwyżkę stóp procentowych w USA w czerwcu bądź lipcu tego roku sprzyja realizacji takiego scenariusza.

 

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A .

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję