Forex

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które jest generalnie jednym z ważniejszych wydarzeń w tym tygodniu. Konsensus rynkowy nie zakłada zmian w polityce pieniężnej, w tym spodziewane jest utrzymanie na niezmienionym poziomie zarówno głównej stopy procentowej jak i stopy depozytowej. Inwestorzy jednak z uwagą będą przysłuchiwać się temu co ma do powiedzenia szef ECB podczas konferencji prasowej o godzinie 14:30. Najprawdopodobniej Mario Draghi pozostanie gołębi w swej retoryce. Monitorowane będą wszelkie kwestie dotyczące oczekiwań inflacyjnych i poziomu stóp procentowych w przyszłości i tego czy w razie potrzeby byłaby możliwość ich dalszego cięcia. Wydaje się, że dzisiaj Draghi nie powinien zaskoczyć niczym nowym, jednak mniej optymistyczne perspektywy dotyczące realizacji przyjętych przez ECB celów mogą ponownie ciążyć notowaniom wspólnej waluty.

Waluta amerykańska radziła sobie dość dobrze w dniu wczorajszym. Wsparciem dla dolara okazały się lepsze niż oczekiwano dane z rynku nieruchomości w USA. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w marcu o 5,1% wobec prognozowanego wzrostu o 3,5%. Główna para EURUSD powróciła wczoraj w okolice 1,1300 i aktualnie notowania oscylują w rejonie wczorajszego minimum. Eurodolar może pozostawać stabilny z lekką tendencją do osłabiania się euro w oczekiwaniu na dzisiejszą konferencję Draghi’ego.

Na GBPUSD w dalszym ciągu obowiązuje szerszy zakres wahań. W dniu wczorajszym funt/dolar po raz kolejny nie poradził sobie z oporem w postaci 100-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym, co stało się impulsem do odreagowania wzrostów z ostatnich dwóch dni. Dzisiaj notowaniom brytyjskiej waluty dodatkowo ciążą słabsze dane odnośnie sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna spadła o 1,3% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,1%. W skali roku wzrost natomiast wyniósł 2,7% wobec prognozowanych 4,4% r/r.

EURUSD

Euro lekko traci dziś na wartości względem dolara. Aktualnie można zaobserwować, że coraz trudniej eurodolarowi znaleźć się na wyższych poziomach cenowych. Silna strefa oporu znajduje się w rejonie 1,1464/95, dodatkowo wczoraj barierą dla strony popytowej okazał się poziom wynikający z 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,1464 na 1,1233. Jeśli wzrosty na eurodolarze miałyby wyhamować na dłużej, to powinno być to potwierdzone nowym minimum poniżej dołka z 14.IV. na poziomie 1,1233. Najbliższe wsparcie wyznacza 200-okresowa średnia EMA w skali H4 przebiegająca w rejonie 1,1260. Zejście poniżej poziomu 1,1230 otworzy drogę do dalszych spadków w okolice 1,1150.

GBPUSD

GBPUSD w dalszym ciągu handlowany jest poniżej 100-okresowej średniej EMA na wykresie w skali dziennej, która obecnie wyznacza silny opór w rejonie 1,4400 i linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych. Jak na razie utrzymuje się szerszy zakres wahań na tej parze. Techniczny obraz rynku sprzyja spadkom i powrotowi w okolice 1,4265, gdzie wsparcie wyznacza 50-okresowa średnia EMA w skali H4. Dopiero wyjście powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali D1 byłoby impulsem do kontynuacji wzrostów.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję