Forex

Bieżący tydzień rozpoczyna się od publikacji wskaźnika Ifo z niemieckiej gospodarki. Indeks klimatu gospodarczego I...

S łabszy Ifo bez wpływu na euro.

 

Bieżący tydzień rozpoczyna się od publikacji wskaźnika Ifo z niemieckiej gospodarki. Indeks klimatu gospodarczego Ifo rozczarował i znalazł się na poziomach dużo niższych niż w grudniu. Wskaźnika ten spadł w styczniu do poziomu 107,3 pkt. z 108,6 pkt. po rewizji. Subindeks dotyczący bieżącej sytuacji pomimo prognozowanej stabilizacji na poziomie 112,8 pkt., obniżył się do 112,5 pkt., z kolei subindeks dotyczący oczekiwań spadł do 102,4 pkt. z 104,6 pkt. Niższe odczyty są wyrazem wpływu ostatnich zawirowań na rynkach finansowych na gospodarkę niemiecką oraz stanowią kolejny argument wspierający dalszą stymulacje monetarną ze strony ECB. Podczas ostatniej konferencji Mario Draghi był bardzo gołębi i sugerował możliwość dalszego dostosowywania polityki pieniężnej na marcowym posiedzeniu. W związku z powyższym warto zwrócić uwagę na wieczorne wystąpienie Mario Draghi’ego. Na dzisiaj zaplanowane jest także wystąpienie publiczne członka zarządu ECB- Sabine Lautenschläger. Na eurodolarze sytuacja pozostaje bez większych zmian.

 

Po gołębiej retoryce ECB z zeszłego tygodnia rynki z uwaga będą śledziły posiedzenie Fedu i Banku Japonii w zakresie parametrów polityki monetarnej. Od czasu grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA sytuacja makroekonomiczna uległa pogorszeniu. Ponadto obserwowany był dalszy spadek cen ropy naftowej oraz oczekiwań inflacyjnych, a także brak apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. To wszystko sprawia, że rynki nie oczekują ruchu ze strony Fed na stopach procentowych w tym miesiącu. Ważne jednak będą sugestie dotyczące przyszłych decyzji. Natomiast w przypadku Banku Japonii mogą pojawić się również bardziej gołębie sygnały po ostatnim umocnieniu jena i spadku cen ropy, jako że najprawdopodobniej konieczna będzie rewizja w dół projekcji dotyczących inflacji, co z kolei rozbudzi oczekiwania na kolejne działania stymulacyjne ze strony BoJ.

 

Na rynku krajowym ponownie obserwujemy pogorszenie nastrojów wokół złotego. Naszej walucie nie pomogły na dłużej bardziej jastrzębie wypowiedzi Jerzego Osiatyńskiego, który stwierdził, że być może wkrótce potrzebna będzie zmiana w polityce pieniężnej w kierunku bardziej jastrzębim czy też zapewnienia wicepremiera Morawieckiego, że kurs EURPLN będzie utrzymany w przedziale 4,10-4,40. EURPLN powrócił dzisiaj w okolice 4,47.

 

EURJPY

 

Widoczna poprawa na rynkach akcji w końcówce zeszłego tygodnia przyczyniła się do wyhamowania spadków na EURJPY. Notowania wybroniły wsparcie w postaci minimum z 14.IV.2015 r. na poziomie 126,09 jenów za euro. Aktualnie trwa korekta wzrostowa ostatnich silnych spadków. Najbliższy geometryczny opór w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości spadków rozpoczętych 4.XII. zeszłego roku znajduje się na poziomie 129,38. Silnym wsparciem pozostają okolice 126,09/16.

 

EURPLN

 

Korekta spadkowa na EURPLN wyhamowała w rejonie 23,6% całości fali wzrostowej z poziomu 4,2247, tuż powyżej 50-okresowej średniej EMA na wykresie w skali H4 oraz górnego ograniczenia chmury ichimoku. Obecnie notowania testują linię kijun, co w przypadku przełamanie może przyczynić się do kontynuacji wzrostów w okolice 4,4915. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 4,40.

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję