Forex

W bieżącym tygodniu uwaga uczestników rynku będzie koncentrowała się przede wszystkim na informacjach, jakie napłyną w końcówce tego tygodnia. Dla rynku walutowego przede wszystkim istotne będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym oczekuje się podjęcia bardziej agresywnych działań ze strony ECB oraz raport z amerykańskiego rynku pracy, który w przypadku publikacji dobrych odczytów powinien przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych jeszcze w grudniu tego roku. Warto również zwrócić uwagę na czwartkowe wystąpienie Janet Yellen.

W dniu dzisiejszym w centrum zainteresowania inwestorów pozostaje wstępny odczyt inflacji konsumenckiej z Niemiec. Analitycy oczekują, że inflacja HICP w listopadzie przyśpieszy do 0,3% z 0,2% w skali roku oraz o 0,1% w ujęciu miesięcznym. Euro od rana pozostaje pod presją sprzedających po publikacji słabszych danych o niemieckiej sprzedaży detalicznej. Sprzedaż spadła w październiku o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,4% m/m. Rok do roku wzrost był niższy niż prognozowano i wyniósł 2,1%. Z USA zostanie opublikowany natomiast indeks Chicago PMI, gdzie konsensus rynkowy zakłada spadek tego wskaźnika do 54 pkt. z 56,2 pkt. oraz indeks podpisanych umów kupna domów. W dniu dzisiejszym dolar pozostaje mocniejszy względem większości walut. Indeks dolarowy kontynuuje wzrosty.

W nocy warto zwrócić uwagę na decyzję Banku Rezerw Australii w sprawie stóp procentowych oraz komunikat po decyzji.Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi główna stopa procentowa zostanie utrzymana najprawdopodobniej na poziomie 2,0%, gdyż w opinii RBA wzrosły szanse na dalszą poprawę warunków w gospodarce. Oczywiście bank nie wyklucza możliwości dalszego luzowania polityki monetarnej w sytuacji kiedy z gospodarki zaczęłyby napływać słabsze dane.

Na rynku krajowym złoty lekko zyskuje na wartości. Opublikowane dane o tempie wzrostu gospodarczego w Polsce w trzecim kwartale zostały rewidowane w górę do 3,5% z 3,4% w skali roku. Jeśli chodzi o wstępny odczyt inflacji CPI, to spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych zmniejsza się. W listopadzie deflacja wyniosła 0,5% w skali roku wobec oczekiwanych -0,4% i -0,7% w poprzednim okresie.

EURPLN

Złoty pozostaje nieco mocniejszy względem euro w dniu dzisiejszym. Co prawda wzrosty na tej parze były kontynuowane powyżej chmury ichimoku, jednak popyt napotkał barierę w postaci zniesienia 78,6% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 4,2945. Para powinna obecnie kierować się w okolice górnego ograniczenia chmury, które wyznacza wsparcie w okolicy 4,2580.

GBPUSD

Na GBPUSD utrzymuję się trend spadkowy. Para przełamała wsparcie w postaci w postaci minimum z 6.XI.2015 roku, co z technicznego punktu widzenia otworzyło drogę do dalszej deprecjacji funta względem dolara. Para obecnie może kierować się w okolice 1,4940/60, gdzie wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych oraz zniesienie zewnętrzne 127,2% całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,5026 na 1,5334. Najbliższy opór wyznacza poziom 1,5026.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję