Forex

Końcówka minionego tygodnia przyniosła silne umocnienie waluty amerykańskiej, a także dalszy spadek wyceny euro. W zeszłym tygodniu Mario Draghi rozbudził oczekiwania rynku, że w rzeczywistości na grudniowym posiedzeniu ECB zdecyduje się na dalsze działania stymulacyjne w celu wsparcia gospodarki i ustabilizowania oczekiwań inflacyjnych w średnim terminie oraz nie wykluczył modyfikacji programu skupu aktywów oraz dalszych ruchów na stopie depozytowej. Z kolei waluta amerykańska pozostaje mocna w oczekiwaniu na pierwszą od 2006 roku podwyżkę stóp procentowych. Wypowiedzi członków FOMC w tej kwestii sugerują, że proces normalizacji polityki pieniężnej rozpocznie się jeszcze w tym roku. W weekend do grona zwolenników grudniowej podwyżki stóp procentowych dołączył też John Williams, który ma prawo głosu w tym roku i wydaje się skłonny zagłosować za wzrostem kosztu pieniądza w sytuacji jeśli pojawiające się dane z gospodarki amerykańskiej będą wciąż dobre. Dolar amerykański zyskuje również dzisiaj na wartości względem euro. Notowania eurodolara testowały dzisiaj poziom 1,06.

Uwaga rynków na początku tego tygodnia skupia się na publikacji wstępnych odczytów odnośnie europejskich indeksów PMI w listopadzie. Dane z Francji były mieszane. Zauważalny był wzrost aktywności w sektorze przemysłowym, natomiast z drugiej strony rozczarował wstępny odczyt indeksu PMI dla usług. Publikacje z Niemiec pozytywnie zaskoczyły - zarówno indeks PMI dla sektora przemysłowego, jak i dla sektora usług wzrósł powyżej oczekiwań rynkowych odpowiednio do 52,8 pkt. i 54,6 pkt. w listopadzie. Jeśli chodzi o wstępne wskazanie wskaźnika PMI dla całej strefy euro, to odczyty były wyższe niż zakładał konsensus rynkowy. Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w listopadzie do 52,8 pkt. z 52,3 pkt., natomiast indeks PMI dla usług uplasował się na poziomie 54,6 pkt. z 54,1 pkt. w październiku. Generalnie dzisiejsze odczyty wskazują na kontynuacje ożywienia w tych sektorach, co na chwilę obecną pozytywnie wpływa na notowania euro.

W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na publikowane z USA dane dotyczące wskaźnika PCE - preferowanej przez Fed miary inflacji oraz zamówień na dobra trwałego użytku. W sytuacji dobrej kondycji na rynku pracy i w sektorze usług powinien być obserwowany wzrost wskaźnika PCE, co z kolei będzie argumentem dla bardziej niezdecydowanych członków Fed za podwyżką stóp procentowych jeszcze w tym roku. W kwestii zamówień na dobra trwałego użytku antycypowany jest wzrost. Z Niemiec warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu Ifo. Zarówno z USA, jaki z Wielkiej Brytanii poznamy wstępne odczyty dotyczące PKB w trzecim kwartale.

EURUSD

W dalszym ciągu obowiązuje trend spadkowy na eurodolarze. Para w dniu dzisiejszym znalazła się na nowych minimach lokalnych nie notowanych od kwietnia tego roku. Po nieco lepszych wstępnych danych odnośnie indeksów PMI ze strefy euro para lekko odreagowuje spadki. Najbliższy geometryczny opór w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,0762 znajduje się na poziomie 1,0661. Para handlowana jest poniżej linii trendu spadkowego, co sprzyja dalszej deprecjacji euro względem dolara.

EURPLN

Notowania eurozłotego wyhamowały wzrosty. Obecnie para handlowana jest poniżej linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych, począwszy od szczytu na poziomie 4,2909. Na wykresie dziennym notowania ponownie próbują zejść poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku. Jeśli zamknięcie dzisiejszej świecy wypadnie poniżej tego poziomu, to będzie to sygnał do kontynuacji spadków i powrotu w okolice 100-okresowej średnie EMA na wykresie dziennym. Silne wsparcie w średnim terminie znajduje się na poziomie 4,2059 w postaci minimum z 11.XI. Przy tym poziomie nastąpi zrównanie się obecnych spadków z poziomu 4,2909 w stosunku 1:1 z poprzednią korektą spadkową z poziomu 4,2653 na 4,1792.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję