- piątek, 25, wrzesień 2015
Silne wzrosty na USDJPY
Podczas swojego wczorajszego wyst ąpienia w Amherst Janet Yellen powiedziała, że większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku oczekuje podwyżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Co więcej szefowa Fedu podkreśliła, że ona również znajduje się w tym gronie. W opinii Yellen rozpoczęcie cyklu normalizacji polityki pieniężnej powinno odbyć się wcześnie, by później mogło ono być kontynuowane stopniowo w kolejnych latach. Ponadto podkreśliła ona, że oznaki spowolnienie gospodarczego na świecie nie są na tyle silne, by mogły mieć wpływ na politykę monetarną Fed. Dolar umocnił się w reakcji na to wystąpienie. Wydaje się, że Yellen chciała rozwiać wątpliwości rynku co do terminu podwyżki stóp procentowych, jakie pojawiły się po wrześniowej konferencji prasowej szefowej Fedu. Dzisiaj z kolei Bullard i George z Fed będą mówili o polityce monetarnej. Wydaje się pewne, że podtrzymają stanowisko Yellen i powtórzą, że Fed jest coraz bliższy podwyżki stóp procentowych.
Podczas piątkowej sesji waluta amerykańska kontynuuje umocnienie. Wczorajsze dane publikowane z gospodarki amerykańskiej były dość dobre (spadek liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych, wzrost sprzedaży nowych domów oraz zamówienia na dobra trwale zgodne z konsensusem rynkowym). Dzisiaj z kolei poznamy ostateczne dane o PKB w drugim kwartale, wstępne odczyt indeksu PMI dla sektora usług we wrześniu oraz wskazanie indeksu Uniwersytetu Michigan. Analitycy oczekują, że indeks nastrojów amerykańskich konsumentów wzrośnie we wrześniu do 86,7 pkt. z 85.7 pkt. Wczorajsze wystąpienie Yellen poprawiło sentyment do dolara i przyczyniło się do powrotu do spadków na eurodolarze. W przypadku publikacji lepszych danych z USA dzisiaj powinna zostać podjęta próba przełamania wsparcia na poziomie 1,1086.
Dzisiaj w nocy zostały opublikowane rozczarowujące dane z Japonii. Wskaźnik inflacji CPI wyhamował we wrześniu do -0,1% z 0,1% w skali roku znajdując się po raz pierwszy od kilku miesięcy na ujemnym poziomie. Z kolei ceny dóbr i usług konsumpcyjnych z wyłączeniem cen żywności i energii spadły o 0,2% w skali roku wobec spadku o 0,1% w poprzednim okresie. Tym samym widać, że Bank Japonii będzie miał duże problemy z osiągnieciem celu inflacyjnego w najbliższym czasie, co po publikacji październikowego raportu z gospodarki japońskiej może być argumentem za kolejnymi działaniami stymulacyjnymi ze strony BoJ. Jen silnie traci na wartości dzisiaj na wartości względem dolara. Utrzymująca się dywergencja w polityce monetarnej powinna sprzyjać powrotowi notowań tej pary w okolice maksimum lokalnego z 30.VIII.2015 roku.
EURUSD
Korekta wzrostowa na EURUSD nie trwała długo i wyhamowała w okolicy 1,1295, tuż poniżej 200-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym i 61,8% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1459. Wystąpienie Yellen przyczyniło się powrotu do spadków na tej parze. Obecnie notowanie kierują się znów na południe i w przypadku przełamania wsparcia na poziomie 1,1086 otworzą sobie drogę do okolic 1,10000, gdzie przebiega 78,6% zniesienia całości fali wzrostowej rozpoczętej 20.VII.2015 r. Najbliższy opór w postaci 100-okresowej średniej EMA znajduje się na poziomie 1,1166.
USDJPY
Dolar silnie zyskuje na wartości względem jena w dniu dzisiejszym. W dniu dzisiejszym notowania wyłamały się górą powyżej linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych oraz 200-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość kontynuacji wzrostów w najbliższym czasie w okolice 121,30-121,60 jenów za dolara, gdzie strefę oporu wyznaczają maksima lokalne z sierpnia i września tego roku oraz zniesienie zewnętrzne 161,8% całości impulsu spadkowego z poziomu 120,65.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.