- środa, 01, lipiec 2015
Bankructwo Grecji materializuje si ę
Specjalnie nie zaskakuje informacja, że w dniu wczorajszym Grecja nie uregulowała swojego zadłużenia w wysokości 1,6 mld euro wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tym samym odcięła się od finansowania ze strony MFW. Christine Legarde zapowiedziała jednocześnie, że w przypadku Grecji nie będzie miało zastosowanie 30 dniowego terminu na spłatę zaległej pożyczki i Rada Wykonawcza Funduszu zostanie powiadomiona jeszcze dziś o opóźnieniu w zapłacie należnej kwoty Funduszowi. Jeszcze wczoraj wieczorem pojawiły się nowe propozycje ze strony Aten –nowy program pomocowy finansowany przez Europejski Mechanizm Stabilizacyjny oraz redukcja zadłużenia. W dniu dzisiejszym Eurogrupa ma dyskutować na temat nowych rozwiązań proponowanych przez Grecję, jednak prośba o nowy program pomocowy zostanie rozważona dopiero po referendum zgodnie ze wszystkimi procedurami. O redukcji zadłużenia nie ma raczej mowy. Uwaga będzie koncentrowała się dzisiaj także na działaniach Europejskiego Banku Centralnego, który jak dotąd oferował greckim bankom płynność poprzez grecki bank centralny w wysokości około 90 mln euro dziennie. Jeśli brak spłaty zobowiązań do MFW zostanie uznany za bankructwo, to ECB może pojąć również decyzję o odcięciu greckich banków od źródła finansowania w postaci ELA (Emergency Liguidity Assistance). Taki krok jeszcze bardziej skomplikowałby i tak trudną sytuację finansową Grecji. Jak na razie agencje ratingowe jednak są ostrożne w swoich ocenach i do tej pory nie uznały tego kraju za bankruta. Wydaje się, że na kluczowe decyzje ze strony tych agencji przyjdzie czas po wynikach referendum wyznaczonego na 5 lipca w sprawie kontynuacji reform zaproponowanych przez międzynarodowych pożyczkodawców.
Publikowane podczas wtorkowej sesji dane z gospodarki amerykańskiej były dobre. Co prawda odczyty wskaźnika cen na rynku nieruchomości S&P Case Shiller oraz wskaźnika aktywności przemysłowej w rejonie Chicago były niższe od oczekiwań, jednak indeks zaufania amerykańskich konsumentów CB wzrósł w czerwcu do poziomu 101,4 pkt. powyżej konsensusu rynkowego na poziomie 97,3 pkt. Dzisiaj z kolei przed jutrzejszą publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy będą śledzić raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym. Analitycy spodziewają się lepszego odczytu w czerwcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Zostanie także opublikowany finalny odczyt indeksu ISM dla sektora przemysłowego. Waluta amerykańska powinna zyskać na wartości w reakcji na lepsze dane.
Waluta europejska od rana pozostaje pod presją sprzedających. Opublikowane wskaźniki aktywności w sektorze przemysłowym z Włoch, Hiszpanii i Grecji były niższe niż oczekiwano. Indeksy PMI z Niemiec i całej strefy euro uplasowały się na poziomach zgodnym z konsensusem rynkowym odpowiednio wzrastając w czerwcu do 51,9 pkt. oraz 52,5 pkt. Z jednej strony temat Grecji może ciążyć notowaniom euro. Z drugiej strony lepsze dane z USA będą stanowiły wsparcie do kontynuacji spadków na eurodolarze.
EURUSD
Notowania eurodolara powróciły poniżej 100- i 50- okresowej średniej EMA na wykresie dziennym, co z technicznego punktu widzenia powinno chwilowo sprzyjać spadkom. Najbliższe wsparcie, które wcześniej stanowiło istotny opór znajduje się w rejonie 1,1050. Na wykresie dziennym widoczny jest szerszy zakres wahań 1,0818-1,1466, w którym notowania tej pary utrzymują się. EURUSD pozostaje jednak zmienny i drudno zidentyfikować obecnie silniejszy ruch kierunkowy.
Funt pozostaje nieco słabszy w dniu dzisiejszym za sprawą gorszego niż oczekiwano odczytu indeksu PMI dla przemysłu. Notowania GBPUSD zbliżyły się w okolice wsparcia w postaci 38,2% zniesienia Fib całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,5197. Przełamanie okolic 1,5638 powinno stać się impulsem do powrotu w okolice linii trendu wzrostowego, która wraz z biegająco się linią kijun wyznacza wsparcie w rejonie 1,5550. Opór w postaci ostatnich maksimów dziennym zbiegających się z tenkan sen wyznaczają okolice 1,5790-1,5800. Dopóki pozostajemy poniżej tego poziomu, to strona podażowa powinna utrzymywać inicjatywę.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.