Forex

Zgodnie z oczekiwaniami decyzją Banku Kanady główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,75%. W komunika...

Euro nieco mocniejsze

Zgodnie z oczekiwaniami decyzj ą Banku Kanady główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,75%. W komunikacie po decyzji BoC można była doszukać się pozytywnych akcentów dotyczących perspektyw dla wzrostu gospodarczego w Kanadzie, co zmniejsza szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych w Kraju Klonowego Liścia w sytuacji oczekiwanej dalszej poprawy kondycji amerykańskiej gospodarki. Zdaniem członków BoC obecna polityka monetarna jest właściwa a osiągniecie celu inflacyjnego w średnim terminie nie jest zagrożone. W dniu wczorajszym para USDCAD kontynuowała wzrosty, z kolei dzisiaj notowania oscylują tuż poniżej geometrycznego oporu w postaci 61,8% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,2834.

 

Na poprawę sentyment wokół europejskiej waluty wpłynęły w dniu wczorajszym doniesienia w kwestii greckiej. Zgodnie z zapewnieniami premiera Alexisa Tsiprasa już wkrótce należy oczekiwać ostatecznego kształtu porozumienia z wierzycielami. Informacje te zostały jednak zdementowane w godzinach późniejszych przez unijnych przedstawicieli, co jednak nie przeszkodziło w lekkim odreagowaniu euro. Eurodolar powrócił powyżej poziomu 1,09, natomiast eurofunt testował poziom 0,7100. W dalszym ciągu rozwój sytuacji na parze EURUSD będzie w głównej mierze zależny od danych napływających z amerykańskiej gospodarki. Dzisiaj jak co tydzień poznamy bezrobocie tygodniowe w USA oraz indeks podpisanych umów kupna domów. Na dziś wieczorem z kolei zaplanowane jest posiedzenie Narayany Kocherlakota. Z kolei EURGBP pozostaje pod wpływem opublikowanych wstępnych danych odnośnie tempa wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii w pierwszym kwartale, a także wskaźników zaufania ze strefy euro. Brytyjski PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 2,4% w skali roku oraz o 0,3% w ujęciu kwartalnym. Licząc kwartał do kwartału wzrost był niższy niż konsensus rynkowy na poziomie 0,4%. Całkowite inwestycje w biznesie wzrosły natomiast o 1,7% w ujęciu kwartalnym w pierwszych trzech miesiącach wobec spadku o 0,9% w poprzednim okresie. Wsparciem dla euro okazał się natomiast odczyt indeksu nastrojów w gospodarce, który wzrósł w maju powyżej oczekiwań rynkowych do 103,8 pkt. Na poziomie z poprzedniego miesiąca ustabilizował się natomiast wskaźnik nastrojów konsumentów. Z kolei indeks nastroju w biznesie uplasował się w maju poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 0,28 pkt. podczas gdy wskaźnik nastroju w usługach wzrósł do 7,8 pkt. z 7 pkt. wobec oczekiwanych 6,7 pkt.

 

EURGBP

 

EURGBP w dniu wczorajszym wyhamował spadki w rejonie 0,7060 wynikającym z projekcji 61,8% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 0,7482 na 0,7122. Na wykresie dziennym w okolicach wspomnianej geometrii pojawiła się formacja objęcia hossy, co stało się impulsem do próby odreagowania ostatnich spadków w dniu dzisiejszym. Najbliższy opór w postaci tenkan sen znajduje się na poziomie 0,7143. Techniczny obraz rynku sprzyja w dalszym ciągu spadkom, a chwilowe odreagowanie może stać się okazją do zajęcia pozycji z godnych z długoterminowym trendem na lepszych poziomach cenowych.

 

AUDUSD

 

AUDUSD znalazł wsparcie na poziomie 0,7665 wynikającym z 78,6% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 0,7531 na 0,8161. Na chwilę obecną techniczny obraz rynku wskazuje, że jest to jedynie chwilowy przystanek w dalszym ruchu na południe. Tuż poniżej wspomnianego geometrycznego poziomu przebiega linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych na wykresie dziennym. Wydaje się, że tylko kwestią czasu pozostaje przełamanie wsparcia w rejonie 0,7650/65, co byłoby impulsem do kontynuacji spadków w okolice minimum z 2.IV.2015 roku.

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję