- piątek, 27, marzec 2015
Waluta amerykańska traciła wczoraj na wartości w oczekiwaniu na dane o inflacji CPI z USA. Wspomniana publikacja była ważna, gdyż podczas marcowego posiedzenia Fed dał jasno do zrozumienia, że w podejmowaniu decyzji o kształcie polityki monetarnej będzie brał pod uwagę dalszy rozwój sytuacji na rynku pracy, a także poziom inflacji. Odczyty pozytywnie zaskoczyły, co pomogło w wyhamowaniu wyprzedaży na dolarze. Inflacja CPI ukształtowała się w lutym na poziomie 0,0% rok do roku oraz wzrosła o 0,2% w ujęciu miesięcznym. Jeśli chodzi o bazowy wskaźnik CPI to wzrósł on o 0,2% licząc miesiąc do miesiąca i przyśpieszył do 1,7% rok do roku wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1% m/m i 1,6% r/r. Lekko wzrosła także aktywność amerykańskiego przemysłu w marcu. Zgodnie ze wstępnymi danymi wskaźnik PMI dla tego sektora ukształtował się na poziomie 55,3 pkt. wobec 55,1 pkt. w lutym. Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości również przebiły rynkowe oczekiwania. Sprzedaż nowych domów wzrosła o 7,8% w poprzednim miesiącu w porównaniu do stycznia 2015 roku. Słabszy okazał się jedynie indeks Fed z Richmond, który spadł w marcu do – 8 pkt. z poziomu 0 pkt. w lutym. Generalnie dane były lepsze dla dolara, jednak nie przełożyły się na istotne umocnienie waluty amerykańskiej. Podczas środowej sesji eurodolar ponownie zbliża się do oporu w rejonie 1,10 w oczekiwaniu na dane z Niemiec. Indeks klimatu gospodarczego Ifo wzrósł w marcu do 107,9 pkt. z 106,8 pkt. miesiąc wcześniej. Również lepszy niż oczekiwano okazał się subindeks ocen koniunktury w kolejnych 6 miesiącach. Subindeks ocen bieżącej sytuacji gospodarczej Niemiec był zgodny z oczekiwaniami. Dobre dane z Niemiec powinny wspierać obserwowaną korektę wzrostową na eurodolarze.
Kolejne publikacje z gospodarki amerykańskiej będą dotyczyły dzisiaj zamówień na dobra trwałego użytku. Konsensus rynkowy zakłada wzrost zamówień w lutym o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec wzrostu o 2,8% w poprzednim okresie. W kwestii zamówień na dobra trwałe bez środków transportu antycypowany jest wzrost o 0,3% miesiąc do miesiąca. Podobnie jak i wczoraj, ewentualne lepsze od oczekiwań dane mogą stać się impulsem do chwilowego wyhamowania korekty na dolarze. Wcześniej o godzinie 11:30 warto zwrócić uwagę na wystąpienie Charles’a Evans’a. Najprawdopodobniej Evans reprezentujący gołębie skrzydło Fed będzie wypowiadał się w tonie sugerującym raczej późniejsze niż wcześniejsze rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki monetarnej, co z kolei będzie ciążyło dolarowi.
W dniu dzisiejszym uwaga rynku może zwrócić się ponownie w stronę CHF. Waluta szwajcarska w przeciągu kilku ostatnich dni znów pozostaje mocniejsza, jednak jak na razie Szwajcarski Bank Narodowy pozostaje bierny. Dziś zostanie opublikowany kwartalny biuletyn SNB, który będzie zawierał raporty odnośnie polityki monetarnej, trendów w gospodarce oraz specjalny raport dotyczący kursu walutowego. Ciekawe będzie to, czy SNB zdecyduje się na dodatkowe niekonwencjonalne działania w celu wyhamowaniu dalszego umocnienia CHF.
EURUSD
Eurodolar w dalszym ciągu pozostaje w fazie korekty. Głowna para walutowa ponownie zbliża się w okolice 1,10, gdzie istotna strefę geometrycznego oporu wyznacza 50% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,1485 oraz projekcja 127,2% całości fali korekcyjnej kształtującej się w dniach 26.I-3.II.2015 roku. Jeśli tym razem udałoby się przełamać z impetem wspominany opór i wyjść powyżej ostatnich maksimów lokalnych oraz 200-okresowej średniej EMA na wykresie H4, to byłby to techniczny impuls do dalszego rozszerzenia korekty wzrostowej na tej parze. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1,0886.
EURJPY
Na eurojenie trwa odreagowanie. Para ponownie zbliża się w okolice ważnego geometrycznego oporu w rejonie 131,78-132,02 wyznaczonego przez 50% zniesienie Fib całości spadków z poziomu 136,68 oraz 78,6% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 130,14 na 136,68. Dodatkowo dolne ograniczenie strefy oporu wyznacza maksimum lokalne z 18 marca 2015 roku, natomiast przy górny ograniczeniu przebiega 200-okresowa średnia EMA. Kluczowe będzie to czy uda się przełamać wyżej wspomniane poziomy. Najbliższe wsparcie wyznacza 100-okresowa średnia EMA na poziomie 130,49.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.