Forex

Początek tego tygodnia przyniósł lekką korektę notowań dolara. Opublikowane wczoraj dane z gospodarki amerykańskiej były słabsze niż zakładał konsensus rynkowy. Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 0,1% licząc miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2%. Słabsze okazały się także dane dotyczące indeksu rynku nieruchomości NAHB. Indeks ten spadł w marcu do 53 pkt. z 55 pkt. wobec prognozowanego wzrostu do 56 pkt. Eurodolar od rana korygował silne spadki z zeszłego tygodnia. W dniu dzisiejszym po raz kolejny została podjęta próba testu poziomu 1,0610. Euro pozostawało nieco mocniejsze w oczekiwaniu na dzisiejsze dane odnośnie indeksu ZEW z Niemiec. Indeks nastrojów gospodarczych ZEW wzrósł w marcu do 54,8 pkt. z 53 pkt., mniej niż mediana oczekiwań na poziomie 58,2 pkt. Lepszy niż oczekiwania okazał się natomiast subindeks bieżącej sytuacji, który wzrósł do 55,1 pkt. z 45,5 pkt. Wyjście powyżej wczorajszego maksimum dziennego na poziomie 1,0619 powinno stać się impulsem do rozszerzenia korekty wzrostowej na EURUSD w rejon 1,06835. Ponadto indeks dolarowy lekko koryguje się od początku tego tygodnia w oczekiwaniu na środowy komunikat Fedu.

Decyzją Banku Japonii na marcowym posiedzeniu nie zostały zmienione główne parametry polityki monetarnej. Bank w dalszym ciągu będzie dbał o to, aby baza monetarna rosła o 80 bln JPY rocznie. Zdaniem Kurody gospodarka japońska będzie rozwijała się w umiarkowanym tempie, a inflacja powróci do celu na poziomie 2,0%. Szefa Banku Japonii liczy na pozytywny efekt spadku cen energii na gospodarkę. Z kolei w notatkach z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii możemy wyczytać, że być może będzie konieczna kolejna obniżka stóp procentowych w celu wsparcia gospodarki, która w dalszym ciągu rozwija się poniżej trendu. RBA zdecydował się co prawda na pozostawienie głównej stopy procentowej na poziomie 2,25%, jednak oczekiwania na dalsze obniżki stóp procentowych w Australii w średnim terminie mogą negatywnie wpływać na wycenę waluty australijskiej.

W dniu dzisiejszym poznamy kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości dotyczące rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy domów. Ponadto w nocy warto śledzić zachowanie AUDa po publikacji indeksu wskaźników wyprzedzających CB oraz Westpac z Australii.

AUDUSD

Na AUDUSD trwa korekta wzrostowa ostatnich silnych spadków. Impuls spadkowy z poziomu 0,7730 wyhamował w rejonie 0,7610, gdzie przebiega 70,7% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 0,7559. Na chwilą obecną poziom ten został wybroniony, co z technicznego punktu widzenia może sprzyjać testowi 50-okresowej średniej EMA na wykresie H4. Z kolei dolne ograniczenie chmury ichimoku i maksimum dzienne z wczoraj wyznaczają opór na poziomie 0,7678. W przypadku kontynuacji korekty na dolarze notowaniom może udać się powrócić w rejon 0,7730. Dominującym trendem pozostaje jednak trend spadkowy.

USDJPY

Po ustanowieniu nowego maksimum na poziomie 122,01 para USDJPY wyhamowała wzrosty. Obecnie notowania tej pary próbują zejść poniżej tenkan sen na wykresie dziennym, co może stać się impulsem do odreagowania ostatnich silnych wzrostów w okolice 120,55/75, gdzie wsparcie wyznacza 23,6% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 115,84 oraz maksima lokalne z końca grudnia 2014 r. Należy pamiętać, że na parze USDJPY dominuje trend wzrostowy.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję