Forex

Rynki wyczekują na dzisiejsze nadzwyczajne posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro w Brukseli, na którym ...

W oczekiwaniu na rozwój wydarze ń

Rynki wyczekują na dzisiejsze nadzwyczajne posiedzenie ministrów finansów państw strefy euro w Brukseli, na którym po raz kolejny będzie poruszana kwestia programu pomocowego dla Grecji. W dniu wczorajszym strona niemiecka odrzuciła grecki wniosek o przedłużenie o 6 miesięcy umowy kredytowej, gdyż nie spełniał on wcześniej uzgodnionych kryteriów wiążących się ze zobowiązaniem do dalszego wypełniania warunków programu. Miało to wpływ na pogorszenie się nastrojów wokół euro, jako że czasu jest coraz mniej, a porozumienia wciąż brak. Dzisiejsze negocjacje zapewne także nie będą łatwe, jednak oczekiwania rynku są takie, że kompromis zostanie ostatecznie wypracowany.

W trakcie sesji europejskiej publikowane są wstępne dane dotyczące wskaźnika aktywności w sektorze przemysłowym i sektorze usług krajów strefy euro w lutym. Generalnie można zauważyć, że dane dotyczące indeksu PMI dla usług zarówno we Francji, Niemczech, jak i całej strefy euro są lepsze niż oczekiwali tego analitycy. Jeśli chodzi natomiast o dane dla przemysłu, to sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Wstępne dane za luty kształtowały się bowiem poniżej konsensusu rynkowego. Powyższe dane zaważyły na notowaniach wspólnej waluty. Eurodolar znalazł się na niższych poziomach cenowych zbliżając się ponownie w rejon 1,1300. W dalszym ciągu główna para tkwi w zakresie wahań 1,1261-1,1533 i dopiero wybicie ze wspomnianego przedziału powinno przyczynić się do silniejszego ruchu kierunkowego na tej parze.

Pod presją sprzedających znajduje się także dzisiaj waluta brytyjska. Funt silnie tracił na wartości jeszcze przed publikacją danych odnośnie sprzedaży detalicznej, które rozczarowały. Sprzedaż detaliczna w styczniu spadła bowiem o 0,3% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,2%. Z kolei w skali roku sprzedaż wzrosła o 5,4% podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 5,9%. Tak więc dobra seria danych z gospodarki brytyjskiej z początku tego tygodnia nie została utrzymana.

AUDUSD

Zakres ruchu na AUDUSD w dalszym ciągu pozostaje niewielki. Para kontynuuje korektę wzrostową, która swoim zasięgiem powinna dotrzeć co najmniej w rejon 0,7880, gdzie opór wyznacza 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 0,8293 oraz nastąpi zrównanie się obecnego impulsu wzrostowego z poprzednimi ruchami korekcyjnymi w całej fali spadkowej z poziomu 0,8909 w 100%. Silne wsparcie wyznacza minimum z dnia 12.II.2015 na poziomie 0,7642.

GBPUSD

GBPUSD wyłamał się dzisiaj dołem z formacji klina wzrostowego. Para wyhamowała spadki w rejonie górnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie H4, a także wsparcia wynikającego ze zrównania się w stosunku 1:1 obecnego impulsu spadkowego z poprzednią falą spadkową z poziomu 1,5439 na 1,5315. Należy obserwować zachowanie się ceny przy poziomie 1,5352. Ewentualne przełamanie tego poziomu może doprowadzić do spadku ceny w okolice 1,53, gdzie 100-okresowa średnia EMA zbiega się z 200-okresową średnią EMA. Wydaje się jednak bardziej prawdopodobne, że poziom ten zostanie wybroniony i nastąpi próba powrotu powyżej poziomu 1,54.

 

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję