- środa, 18, luty 2015
GBP umacnia si ę pod danych z rynku pracy
Dzisiaj w nocy Bank Japonii zdecydował się nie zmieniać parametrów polityki monetarnej. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu prezes BoJ powiedział, że oczekiwania inflacyjne w dłuższym terminie rosną. Zdaniem Kurody zanika negatywny wpływ podatku od sprzedaży na kondycję gospodarki, natomiast słabszy jen ma pozytywny wpływ na koniunkturę. Perspektywy dla gospodarki japońskiej poprawiły się względem poprzedniego miesiąca. USDJPY ponownie handlowany jest powyżej poziomu 119 jenów za dolara.
Podczas środowej sesji zostały opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, które ujawniły, że wszyscy członkowie BoE głosowali za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Zdaniem większości członków MPC kolejnym ruchem w polityce monetarnej będzie podwyżka stóp procentowych. Wraz z notatkami zostały opublikowane dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia ILO spadła w grudniu do 5,7% z 5,8% wobec oczekiwanej stabilizacji na poziomie 5,8%. Zmniejszyła się także liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Wnioski o zasiłek spadły o 38,6 tys. wobec prognozowanego spadku o 25 tys. Co więcej przeciętne zarobki z bonusami wzrosły o 2,1% rok do roku wobec wzrostu po korekcie o 1,8% w poprzednim miesiącu oraz oczekiwanego wzrostu o 1,7%. Zaczyna się tworzyć presja płacowa, co może się przełożyć na szybszy niż oczekiwano wzrost inflacji. Powyższe publikacje pozytywnie wpłynęły na notowania GBP, który w reakcji na dane powrócił ponownie powyżej poziomu 1,54.
Rynki wyczekują także na zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC. Z komunikatu wiemy, że perspektywy dla gospodarki amerykańskiej, a także kondycja rynku pracy poprawiły się. Kluczową kwestią pozostaje to czy członkowie Fed dyskutowali o ewentualnym negatywnym wpływie silnej aprecjacji waluty amerykańskiej na gospodarkę. Ponadto w ostatnim komunikacie zwrócona uwagę na to, że rozwój wydarzeń na świecie będzie miał istotny wpływ na to jak długo stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie. Najprawdopodobniej czynnik ten został szerzej omówiony w protokole po posiedzeniu, wobec czego rynki dowiedzą się co dokładnie Fed miał na myśli używając sformułowania ‘international developments’. Sytuacja na eurodolarze nadal pozostaje nierozstrzygnięta. Być może dzisiejsze zapiski dadzą impuls do silniejszego ruchu i wyłamania z zakresu 1,1261-1,1533.
Warto zwrócić na dzisiejsze dane z Polski, które mogą mieć istotny wpływ na notowania złotego. Poznamy sprzedaż detaliczną oraz produkcję przemysłową w styczniu. Analitycy spodziewają się słabszych danych za poprzedni miesiąc w porównaniu z grudniem 2014 r.
EURPLN
Eurozłoty oddalił się nieco od silnego wsparcia na poziomie 4,1450. Para ma trudności z wygenerowaniem nowego impulsu spadkowego. Notowanie EURPLN ponownie zbliżają się w rejon 200-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym, powyżej której opór wyznacza także 23,6% zniesienia Fob całości fali spadkowej z poziomu 4,3985. Przełamanie tego poziomu będzie technicznym sygnałem do rozszerzenia korekty wzrostowej i testu maksimum lokalnego na poziomie 4,2030. W przeciwnym wypadku notowania mogą znów powrócić w rejon 4,1450-4,15.
USDJPY
USDJPY ponownie handlowany jest powyżej poziomu 119 jenów za dolara. Para oscyluje obecnie tuz poniżej 50% zniesienia Fib całości impulsu spadkowego z poziomu 120,46. Wyjście powyżej geometrycznego poziomu 119,33 otworzy drogę do ponownego testu poziomu 120,00. Co więcej na wykresie H4 cena znajduje się powyżej 50-, 100- i 200- okresowej średniej, co sprzyja podtrzymaniu tendencji wzrostowej. Silnym wsparciem pozostają okolice 118,20.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.