- czwartek, 05, luty 2015
EBC odci ął Grecję od finansowania
Podczas środowej sesji obserwowaliśmy spadek apetytu na ryzyko co miało związek z decyzją Europejskiego Banku Centralnego o zaprzestaniu honorowania greckich obligacji jako zabezpieczenia pod pożyczki udzielane greckim bankom przez EBC. W praktyce oznacza to, że bank centralny w Grecji będzie teraz dbał o zapewnienie odpowiedniej płynności greckim bankom biorąc na siebie wszystkie koszty i ryzyka z tym związane.
Opublikowane dane z gospodarki amerykańskiej były dość dobre. Zgodnie z raportem ADP w sektorze prywatnym powstało w styczniu 213 tys. nowych etatów a dane za grudzień zostały zrewidowane w górę. Co więcej finalny odczyt indeksu ISM dla sektora usług okazał się nieco lepszy niż oczekiwano. Wskaźnik ten bowiem wzrósł w poprzednim miesiącu do 56,7 pkt. z 56,2 pkt. Do tych danych w swoim przemówieniu odniosła się szefowa Fed z Cleveland. Loretta Mester powiedziała, że kondycja rynku pracy pozostaje dobra i Fed pozytywnie zapatruje się na perspektywy wzrostu gospodarki amerykańskiej, co jej zdaniem powinno zaowocować pierwszą podwyżką stóp procentowych w 2015 roku. Waluta amerykańska zyskiwała wczoraj na wartości, a eurodolar zniwelował prawie całość wtorkowych wzrostów. Dziś znów euro zyskuje nieco na wartości względem dolara za sprawą wzrostu zamówień w niemieckim przemyśle.
Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie uzasadniając to zwiększoną zmiennością na rynkach w ostatnim czasie. W szczególności silne zawirowania obserwowane były na franku szwajcarskim po tym jak Szwajcarski Bank Narodowy zaskoczył swoją decyzją o odejściu od obrony minimalnego kursu wymiany EURCHF. Rada nie wykluczyła jednak dalszych obniżek kosztu pieniądza w sytuacji kiedy deflacja będzie się przedłużać. Padła sugestia, że być może uda się przegłosować obniżkę stóp procentowych już na marcowym posiedzeniu. Zł oty zachowywał się stabilnie w reakcji na te informacje.
Ponadto podczas czwartkowej sesji poznamy decyzję Banku Anglii odnośnie stóp procentowych, gdzie nie oczekuje się zmian parametrów polityki monetarnej. Decyzji będzie towarzyszył komunikat. Zdaniem głównego ekonomisty Banku Anglii członkowie MPC nie będą spieszyć się z podwyżką stóp procentowych jako, że oczekiwania inflacyjne spadły.
GBPUSD
Funt zyskuje na wartości w oczekiwaniu na decyzję Banku Anglii. Para zbliża się do oporu na poziomie 1,5250 w postaci 200-okresowej średniej na wykresie H4. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość rozszerzenia obserwowanego ruchu wzrostowego i testu poziomu wynikającego z 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,5785. Dominującym trendem pozostaje spadkowy, jednak w krótkim terminie przełamanie poziomów wynikającego ze zrównania się w stosunku 1:1 obecnej podfali wzrostowej z poziomu 1,4987 z podfalą wzrostową z poziomu 1,4950 może stać się impulsem do rozszerzenia korekty wzrostowej. Notowania GBPUSD w dalszym ciągu utrzymują się poniżej luki spadkowej z początku stycznia tego roku. Wsparciem dla funta mógłby się okazać mniej gołębi komunikat po posiedzeniu BoE.
EURUSD
Eurodolar w dniu wczorajszym skorygował większość wzrostów od początku tego tygodnia. Dziś ponownie kurs powrócił powyżej poziomu 1,14. Z technicznego punktu widzenia znajdujemy się wciąż powyżej wsparcia w postaci minimum lokalnego na poziomie 1,1261, co aktualnie wciąż wspiera stronę popytowa na tej parze. Na wykresie H4 para handlowana jest ponownie powyżej linii tenkan i kijun, co powinno wspierać powrót notowań tej pary w rejon 1,15.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.