Forex

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie nieoczekiwana decyzja Narodowego Banku Szwajcarii o zaprzestaniu obrony minimalnego kursu wymiany EURCHF na poziomie 1,20 oraz dalszej obniżce stóp procentowych. Zgodnie z notatką prasową opublikowaną przez SNB w ostatnim czasie nasiliły się dywergencję pomiędzy politykę pieniężną głównych banków centralnych i obserwowany trend może się jeszcze nasilić. Co więcej SNB zwraca uwagę na silną deprecjację euro, która przyczyniła się tez do silnej deprecjacji franka wobec USD. W tych okolicznościach bank centralny doszedł do wniosku, że utrzymywanie minimalnego kursu wymiany nie jest dalej uzasadnione. Ponadto SNB istotnie obniżył stopy procentowe by mieć pewność, że rezygnacja z obrony minimalnego kursu wymiany nie doprowadziła do istotnego zacieśnienia się warunków w polityce pieniężnej. Bank będzie brał pod uwagę kurs wymiany CHF w ustalaniu polityki monetarnej w przyszłości. Jeśli będzie to konieczne, to bank pozostanie aktywny na rynku walutowym. W reakcji na te dane CHF silnie zyskał na wartości – ruch aprecjacyjny był imponujący. Rzadko widzi się tak silną reakcję na rynku.

Zgodnie z oczekiwaniami decyzją Rady Polityki Pieniężnej główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie 2,0%. W komunikacie opublikowanym po decyzji możemy wyczytać jednak, że Rada nie wyklucza dalszych obniżek stóp procentowych w sytuacji, gdy wzrośnie ryzyko pozostania inflacji poniżej celu w średnim terminie oraz obserwowane będzie spowolnienie wzrostu gospodarczego. Cześć analityków jest zdania, że Rada zdecyduje się na dalsze dostosowywanie polityki monetarnej jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Zloty zyskał na wartości w trakcie publikacji komunikatu, co mogło świadczyć o tym, że rynek spodziewał się bardziej gołębiego komunikatu ze strony członków RPP.

W dniu wczorajszym został opublikowany raport Fed o stanie amerykańskiej gospodarki. Zgodnie z Beżową Księgą aktywność gospodarcza w okresie od połowy listopada do końca grudnia rozwijała się w tempie ‘skromnym’ do ‘umiarkowanego”. W większości dystryktów obserwowany był wzrost produkcji oraz zatrudnienia, a także większy popyt na kredyty. Dużo więcej uwagi przykuwały opublikowane wcześniej dane na temat sprzedaży detalicznej, które istotnie zaważyły na nastrojach rynkowych. Sprzedaż detaliczna spadla bowiem w grudniu o 0,9% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego spadku o 0,1% oraz zrewidowanego wzrostu w dół do 0,4% w listopadzie. Silny spadek o 1,0% zanotowała również sprzedaż detaliczna bez aut. Rozczarowujące publikacje przyczyniły się do osłabienia waluty amerykańskiej oraz spadku amerykańskich indeksów.

Opublikowane dziś w nocy dane z australijskiej gospodarki wsparły notowania AUDa. W grudniu zatrudnienie wzrosło o 37,4 tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 3,8 tys. Z kolei stopa bezrobocia spadła do 6,1% z 6,2% po korekcie. Lepsze publikację odsuwają w czasie potencjalną obniżkę stóp procentowych oraz stanowią impulse do korekty wzrostowej na AUDUSD.

Podczas czwartkowej sesji oprócz inflacji CPI z Polski poznamy także inflację PPI oraz dane dotyczące aktywności przemysłowej w USA. Opublikowany zostanie indeks NY Empire State oraz indeks Fed z Filadelfii.

EURUSD

Eurodolar pogłębił spadki w dniu dzisiejszym. Silne ruchu na tej parze miały związek z decyzją SNB. Para zeszła dziś poniżej istotnej strefy wsparcia w rejonie 1,1640/60. Euro znajduje się pod silną presją sprzedających. Na wykresie miesięcznym widać, że obecnie najbliższe wsparcie wyznacza minimum na poziomie 1,1375 z listopada 2003 roku. 61,8% zniesienia Fib całości wzrostów z poziomu 0,8225 wyznacza z kolei wsparcie na poziomie 1,2008.

AUDUSD

AUDUSD pozostaje w silnym trendzie spadkowym, jednak od kilku dni na wykresie widoczna jest próba wygenerowania korekty wzrostowej. Docelowym poziomem tego odreagowania mogą być okolice 0,8285, gdzie przebiega 50-okresowa średnia EMA na wykresie dziennym oraz nastąpi zrównanie się obecnego ruchu wzrostowego z poprzednia korektą wzrostową z poziomu 0,8539 na 0,8794. Silnym wsparciem pozostaje poziom 0,8033.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję