Forex

W dniu dzisiejszym w centrum zainteresowania inwestorów pozostają wstępne odczyty indeksów aktywności dla sektora przemysłowego i sektora usług. Do wzrostu awersji do ryzyka przyczyniła się publikacja indeks PMI z Chin. Wskaźnik HSBC spadł w grudniu do poziomu 49,5 pkt. z 50 pkt. podczas gdy konsensus rynkowy zakładał, że indeks ten ustabilizuje się na poziomie 50 pkt. Spadek poniżej kluczowej bariery 50 pkt. budzi niepokój i być może będzie impulsem do kolejnych działań ze strony Ludowego Banku Chin w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. W wyniku tej publikacji w szczególności na rynkach akcji można było zaobserwować minorowe nastroje. Jeśli chodzi o odczyty z Europy, to były one mieszane. We Francji pogłębił się spadek aktywności w sektorze przemysłowym w grudniu, natomiast tempo spadku w sektorze usług wyhamowało. W przypadku gospodarki niemieckiej indeks PMI dla usług wzrósł do poziomu 51,2 pkt. z 49,5 pkt. podczas gdy w sektorze usług nastąpiło lekkie wyhamowanie aktywności. Z kolei aktywność w sektorze usług i przemysłowym dla całej strefy euro była wyższa niż zakładał konsensus rynkowy. Euro umocniło się w reakcji na te dane. Para EURUSD przetestowała dzisiaj ważny opór w rejonie 1,2490, co otwiera drogę do rozszerzenia korekty wzrostowej w okolice 1,2570.

W odpowiedzi na gwałtowne osłabienie rosyjskiej waluty Bank Centralny Rosji na nadzwyczajnym posiedzeniu dziś w nocy podjął decyzje o podwyżce stóp procentowych aż o 650 pb. W wyniku tej decyzji główna stopa procentowa ukształtowała się na poziomie 17%. Silna wyprzedaż rubla obserwowana w ostatnim czasie zagraża stabilności rosyjskiej gospodarki, która ponadto jest silnie uzależniona od cen ropy. Brak zaufania do polityki Kremla jest głównym powodem ucieczki kapitału z Rosji. Na USDRUB nie widać już jednak śladu po tej decyzji. Notowania tej pary ustanowiły dzisiaj nowy szczyt.

W dniu dzisiejszym poznaliśmy wyniki stres-testów brytyjskich banków. Bank Anglii przebadał osiem banków pod kątem hipotetycznego załamania brytyjskiej gospodarki, z czego tylko jeden nie przeszedł ich pomyślnie (Co-Operative). Co prawda RBS i Lloyds miał trudności z ich przejściem, jednak generalnie można wyciągnąć wniosek, że brytyjskie banki dobrze poradziłyby sobie w sytuacjach skrajnych. Ponadto opublikowane zostały ważne dane odnośnie inflacji CPI. Zgodnie z danymi za listopad inflacja CPI i inflacja bazowa wyhamowały odpowiednio do 1,0% oraz do 1,2% w skali roku. Z kolei indeks cen detalicznych spadł w listopadzie o 0,2% w ujęciu miesięcznym. Odczyty niższe niż zakładał konsensus rynkowy potwierdzają brak konieczności zacieśniania polityki monetarnej wcześniej niż w IV kwartale 2015 roku. Od kilkunastu dni notowania GBPUSD pozostają stabilne i oddalają się stopniowo od listopadowo-grudniowych minimów.

EURUSD

Eurodolar przełamał dzisiaj istotny opór geometryczny w rejonie 1,2490, co otwiera drogę do rozszerzenia korekty wzrostowej na tej parze. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość podejścia w okolice 1,2565, gdzie opór wyznacza 50% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,2886 oraz projekcja 127,2% całości maksymalnej korekty wzrostowej w całym ruchu spadkowym zapoczątkowany w dniu 15.X.2014 roku. Najbliższe wsparcie stanowi przełamany opór na poziomie 1,2490.

USDJPY

USDJPY wybił się wczoraj dołem z formacji trójkąta, co otwiera drogę do pogłębienia korekty spadkowej na tej parze. Dziś notowania dolarjena zeszły poniżej wsparcia wynikającego ze zrównania się obserwowanego ruchu z głębszą korektą spadową, jaka miała miejsce w dniach 1-15.X.2014 roku. Ponadto na interwale H4 para handlowana jest poniżej 200-okresowej średniej EMA, co jest technicznym sygnałem do pogłębienia spadków. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 115,47 i wynika z 38,2% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 105,18 jenów za dolara.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję