- czwartek, 11, grudzień 2014
W oczekiwaniu na wyniki przetargu TLTRO
Decyzj ą Banku Rezerw Nowej Zelandii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 3,5%, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. W komunikacie po decyzji RBNZ stwierdził, że światowa gospodarka nadal rozwija się w umiarkowanym tempie a inflacja utrzymuje się poniżej celu w większości rozwiniętych gospodarek w związku z czym oczekuje się, że polityka pieniężna pozostanie akomodacyjna. Zwrócono uwagę, że stopy procentowe w Nowej Zelandii pozostają niskie biorąc po uwagę historyczne standardy oraz podkreślono, że obecny kurs dolara nowozelandzkiego pozostaje zbyt wysoki. Choć okres, w którym stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie może się przedłużyć, to bank nie wyklucza dodatkowego zacieśniania kosztu pieniądza w przyszłości. Prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego na lata 2015-2016 zostały podwyższone. W pierwszej reakcji na komunikat NZD zyskał na wartości, jednak w kolejnych godzinach para NZDUSD powróciła do spadków. Ponadto prezes Graeme Wheeler zasygnalizował, że RBNZ oczekuje dalszej istotnej deprecjacji dolara nowozelandzkiego.
Na początku sesji europejskiej o stopach decydował z kolei Narodowy Bank Szwajcarii. Na grudniowym posiedzeniu bank nie zaskoczył utrzymując stopy procentowe na niezmienionym poziomie. SNB ponadto podtrzymał deklarację o dalszej obranie minimalnego kursu wymiany EURCHF na ustalonym poziomie 1,20. Przedstawiony zostały najnowsze prognozy dotyczące PKB i inflacji na lata 2015-2016, gdzie przede wszystkim zwracają uwagą niższe oczekiwania dotyczące inflacji. W najbliższych tygodniach warto obserwować poczynania SNB, gdyż jest bardzo prawdopodobne, że bank będzie zmuszony dostosować swoją politykę monetarną w przypadku dalszego luzowania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Dobrą wskazówką co do dalszych poczynań ECB będzie dzisiejszy drugi przetarg nisko oprocentowanych pożyczek dla banków komercyjnych tzw. TLTRO. W ostatnich miesiącach Mario Draghi uzależniał podjęcie dalszych kroków przez bank centralnych od wyniku grudniowej aukcji. Jeśli popyt okaże się niższy niż oczekiwania rynku, które obecnie kształtują się na poziomie 130-150 mld EUR, to ECB może zdecydować się na rozszerzenie programu QE o skup obligacji rządowych w obliczu pogarszającej się koniunktury w strefie euro, ryzyka deflacji i braku satysfakcjonującej akcji kredytowej, co przełożyłoby się na dalszą deprecjacje euro. W przeciwnym przypadku korekta wzrostowa może się pogłębić.
EURUSD
Eurodolar naruszył wczoraj górne ograniczenie klina, a dzisiaj przełamał linię trendu spadkowego. Korekta wzrostowa na EURUSD wyhamowała jednak w rejonie 1,2490, gdzie opór wyznacza 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,2886. Na dobre pół godziny przed publikacją popytu na grudniowym przetargu TLTRO euro pozostaje pod lekką presją sprzedających. Wyjście powyżej wspomnianego oporu geometrycznego i test poziomu 1,25 przyczyni się do rozszerzenia korekty wzrostowej na EURUSD. Utrzymanie oporu powinno z kolei sprzyjać powrotowi do trendu spadkowego na tej parze,
NZDUSD
NZDUSD powrócił do spadków w dniu dzisiejszym. Para obecnie testuje wsparcie w postaci 100-okresowej średniej EMA na wykresie H4. Zejście poniżej tego poziomu otworzy drogę do dalszych spadków w okolice 0,7770, gdzie wsparcie wyznacza 38,2% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 0,7607. Na tym poziomie nastąpi także zrównanie się obecnej podfali spadkowej z maksymalną korektą w całym ruchu wzrostowym w stosunku 1:1. Dominującym trendem pozostaje spadkowy, tak więc należy liczyć się również z przełamaniem wspomnianego poziomu.
Komentarz przygotowa ła:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.