- środa, 03, grudzień 2014
Eurodolar powrócił do trendu spadkowego
W tym tygodniu Bank Rezerw Australii podjął decyzję o pozostawieniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 2,5%. Decyzja była oczekiwana przez rynek. Dodatkowo w oświadczeniu po decyzji RBA zwracał uwagę na wysoki kurs AUDa i powtórzył, że obecnie niskie stopy procentowe są potrzebne do tego by gospodarka powróciła na zrównoważoną ścieżkę wzrostu gospodarczego. Ponadto dzisiaj zostały opublikowane dane odnośnie australijskiego PKB. W trzecim kwartale 2014 roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 2,7% w skali roku oraz 0,3% w ujęciu kwartalnym. Dane były słabsze niż zakładał konsensus rynkowy, co przyczyniło się do dalszej deprecjacji waluty australijskiej. Para AUDUSD znalazła się na nowych tegorocznych minimach.
Na uwagę zasługuje silne umocnienie się USD w dniu wczorajszym, co ma związek z wystąpieniami oficjeli z Fedu. Podczas swojego wystąpienia w Waszyngtonie Stanley Fischer powiedział, że Rezerwa Federalna jest coraz bliżej podjęcia decyzji o usunięciu z komunikatu zwrotu ‘considerable time’ odnoszącego się do okresu przez jaki stopy procentowe będą utrzymywane na bardzo niskim poziomie. Ponadto decyzja o tym, kiedy nastąpi podwyżka stóp procentowych będzie zależała od napływających danych z gospodarki amerykańskiej. Fed nie chce obecnie podawać konkretnych dat bowiem w zależności od sytuacji makroekonomicznej i koniunktury w USA to może być ruchomy termin. Zarówno Fischer, jak i Dudley z Fed zwracali uwagę na to, że niższe ceny energii będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy. Ponadto prezes oddziału Fed w Nowym Jorku powiedział, że jest umiarkowanie optymistyczny jeśli chodzi o perspektywy dla gospodarki USA w 2015 roku oraz powtórzył, że spodziewa się pierwszej podwyżki stóp w połowie 2015 roku. Co więcej zaznaczył, że tempo podwyżek będzie zależało nie tylko od perspektyw co do koniunktury, ale także od reakcji rynku na rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki monetarnej.
Notowaniom eurodolara nie udało się istotnie naruszyć linii trendu spadkowego, co było impulsem do powrotu do dominującego trendu spadkowego. W dniu dzisiejszym para handlowana jest na nowych minimach. Ostateczne dane odnośnie PMI z sektora usług z Francji i całej strefy euro były słabsze niż oczekiwano. Dane z Niemiec były zgodne z konsensusem rynkowym, jednak słabsze niż w poprzednim okresie. Pozytywnie zaskoczyły natomiast dane z Włoch i Wielkiej Brytanii. Euro od wczoraj pozostaje pod presją sprzedających, a oliwy do ognia dolały niższe niż prognozowano dane odnośnie wzrostu sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym.
W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na raport ADP o zmianie zatrudnienia i Beżowa Księga Fed. Z Polski poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych.
EURUSD
Notowaniom eurodolara nie udało się przełamać linii trendu spadkowego, co przełożyło się na powrót do spadków. W dniu dzisiejszym eurodolar znalazł się na nowych minimach po przełamaniu istotnego wsparcia na poziomie 1,2360. Z technicznego punktu widzenia drogą do dalszych spadków pozostaje otwarta. Najbliższe wsparcie w postaci projekcji 127,2% całości ostatniej fali wzrostowej z poziomu 1,2360 znajduje się na poziomie 1,2314. Ponadto na wykresie H4 EURUSD notowany jest poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku, co sprzyja aprecjacji USD względem euro.
AUDUSD
AUDUSD powróci ł do trendu spadkowego. Odreagowanie nie trwało długo i swoim zasięgiem nie naruszyło oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA na wykresie H4. Obecnie para znajduje się na nowych tegorocznych minimach, blisko dolnego ograniczenia kanału spadkowego, które wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 0,8370 oraz wsparcia na poziomie 0,8380 w postaci projekcji 161,8% całości wzrostów z poziomu 0,8539 na 0,8794.
Komentarz przygotowała:
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.