Forex

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja danych odnośne inflacji CPI ze strefy euro. Spadające ceny surowców, a także wyhamowanie presji inflacyjnej w gospodarce niemieckiej są istotnymi czynnikami, które przełożą się najprawdopodobniej na to, że wstępny listopadowy odczyt inflacji w strefie euro będzie niższy niż w poprzednim okresie. Konsensus rynkowy zakłada, że w bieżącym miesiącu wskaźnik CPI spadnie do poziomu 0,3% rok do roku. Prognozowany jest także spadek inflacji bazowej z poziomu 0,7% do 0,6% w listopadzie. Niższe odczyty będą sprzyjały podtrzymaniu presji na Europejskim Banku Centralnych do podjęcia nowych niekonwencjonalnych działań w celu wywołanie presji inflacyjnej, a także mających na celu ustabilizowanie oczekiwań inflacyjnych w średnim i długim terminie. Co więcej ewentualne niższe odczyty tych wskaźników powinny stanowić impuls dla EBC do weryfikacji swych projekcji CPI na grudniowym posiedzeniu, które odbędzie się już w przyszłym tygodniu. Najprawdopodobniej jednak EBC podejmie dodatkowe akcje dopiero w pierwszym kwartale 2015 roku, a w międzyczasie będzie czekał na wynik grudniowych aukcji TLTRO.

W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na dane z Kanady. Od wczoraj utrzymuje się presją na CADa w reakcji na decyzję krajów OPEC o nie zmniejszaniu wydobycia ropy w celu podniesienia cen tego surowca. W ostatnim czasie publikowane dane z kanadyjskiej gospodarki były dobre i obserwowany był wzrost wskaźnika inflacji w październiku, co pomogło w odreagowaniu. Tym bardziej ciekawi dzisiejszy odczyt PKB w trzecim kwartale tego roku. Analitycy oczekują spadku dynamiki tempa wzrostu gospodarczego w okresie lipiec-wrzesień, co może dodatkowo zaszkodzić kanadyjskiej walucie.

EURUSD

Notowania eurodolara nadal utrzymują się poniżej linii trendu spadkowego. W dniu dzisiejszym para przełamała wsparcie na poziomie 1,2443, co z technicznego punktu widzenia powinno być impulsem do kontynuacji spadków w okolice 1,24, gdzie znajduje się minimum lokalne z 25.11. W międzyczasie para będzie musiała sobie poradzić z geometrycznym wsparciem w postaci 61,8% zniesienia Fib całości wzrostów z poziomu 1,2360. 200-okresowa średnia EMA w interwale H4 dobrze działa jako opór w średnim terminie.

USDCAD

Na wykresach o dłuższym interwale czasowym widoczny jest silny trend wzrostowy na parze USDCAD. W okresie 5-21.11 miała miejsce korekta spadkowa, która swoim zasięgiem prawie zrównała się z poprzednią maksymalną korektą spadkową w całym ruchu wzrostowym z poziomu 1,0810. Spadki wyhamowały także w rejonie 38,2% zniesienia FIb całości wspomnianej fali wzrostowej, które zbiegało się z dolnym ograniczeniem kanału spadkowego. Wczoraj nastąpiło wybicie górą z kanału, co stanowi techniczny sygnał do kontynuacji wzrostów na tej parze. Docelowy poziom stanowi poziom 1,1466, gdzie znajduje się maksimum lokalne z 5 listopada tego roku. Najbliższe wsparcie na wykresie H4 stanowi 100-okresowa średnia EMA zbiegająca się z górnym ograniczeniem kanału.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję